Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

0
Share

Avrupa’yı tek bir vizeyle gezebilmenizi sağlayan Schengen Vizesi, bordro pasaportluların başvurması gereken vize türüdür. Schengen Vizesi ile birlikte birçok ülkeye seyahat edebilir ve tatilinize kesintisiz devam edebilirsiniz.

Schengen Bölgesi sayesinde ortak sınır ve ortak vize formatıyla Avrupa’daki 33 ülkeye yalnızca tek bir vize alarak girebiliyorsunuz. Yurt dışı vizeli turlara katılabilmek için bordro pasaporta sahipseniz eğer Schengen Vizesi almanız gerekmektedir.

Aynı Vize İle Kaç Kez Schengen Bölgesi’ne Girebilirim?

Tüm Schengen vizelerinin üzerinde vize kapsamında kaç kere Schengen Bölgesi’ne girebileceğiniz yazılır. Çoklu giriş (multiple entry), çift giriş (double entry) ya da tek giriş (single entry) olarak 3 farklı seçenek mevcut.

  • Single Entry yani tek girişli vize yazıyorsa, o vize ile sadece bir kere bir Schengen Bölgesi’ne giriş çıkış yapabilirsiniz. Örneğin, Polonya’ya gittiniz, Türkiye’ye döndünüz. Vizenin üzerinde yazan geçerlilik süresi devam etse dahi vize geçerliliğini yitirir. Tekrar Schengen Bölgesi’ne gitmek için yeniden vize başvurusu yapmanız gerekir. Önemli: Ancak Schengen Bölgesi’ni terk etmeden ülkeden ülkeye gezmenizde engel yoktur. Yani, Polonya’ya gitmişken İspanya, Fransa gibi diğer Schengen ülkelerine de gidebilirsiniz. Önemli olan Schengen Bölgesi olan ülkeden ayrılmamak ve kesinlikle 6 ayda 90 günden fazla Schengen Bölgesi’nde kalmamalısınız.
  • Double Entry yani çift giriş vize yazıyorsa, Schengen vizenizin geçerli olduğu süre boyunca Schengen Bölgesi’ne 2 kez gidip gelebilirsiniz. Tekrarlanan girişinizde yine Schengen Bölgesi’nde serbest dolaşım hakkınız vardır. 6 ayda en fazla 90 gün kalabilirsiniz. Süre konusu çok önemli ve atlanmaması gereken önemli bir maddedir. .
  • Multiple Entry yani çoklu giriş vize yazıyorsa, Schengen vizenizin geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne sınır olmadan girip çıkabilirsiniz ancak yine 6 aylık giriş çıkışlarınızın totalinde 90 günden fazla Schengen Bölgesi’nde kalmadığınızdan emin olun. Tüm giriş türlerinde sürelere dikkat edin.

SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU SÜRECİ

1. Pasaportunuzun geçerlilik tarihini kontrol etmeyi unutmayın. (En az 6 ay olmalı)
2. Schengen vizesi başvurusunda bulunacağınız ülkenin Schengen vizesi başvuru formunu doldurun.
3. Schengen vizesi başvurusu yapacağınız ülkenin anlaşmalı çalıştığı aracı kurumların online sayfalarından doldurduğunuz formda sizden istenilen bilgileri girdikten sonra veya telefonla arayarak belgelerinizin ve parmak izi dijital fotoğraf çekimi gibi biyometrik verilerin teslimi için randevu alın.
4. Vize türünüze göre sunmanız gereken başvuru evraklarınızı hazırlıyorsunuz. Her vize türünün gerektirdiği evraklar vardır. Yurt dışı turlarımızda vize işlem süreçleri için biz size yardımcı oluyoruz.
5. Seçtiğiniz tarih ve saatteki randevunuza gidiyor, vize ücretini ödeyip, biyometrik kayıtları yaptırıp, görevlilerle görüşüp hazırladığınız tüm belgelerinizi eksiksiz teslim ediyorsunuz.
6. Vize işlemleriniz bittiğinde, sonucu bekliyor ve aracı kurumdaki randevunuz sırasında verdiğiniz adrese pasaportunuz postalanıyor.

Vizeli Yurt Dışı Turları için Malitur ile iletişime geçebilir indirimli fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Related Posts
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.