AKDENİZ ESİNTİLERİYLE DOLU RENKLİ MUTFAK: FRANSIZ MUTFAĞI NİCE LEZZETLERİ

Fransa’nın en güzel kentlerinden biri olan Nice, her sene binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Lüks ve ihtişamlı yaşamı ile seyahat severlerin ilgi odağı olan Nice aynı zamanda yeme içme kültürüyle de gelişmiş bir bölge. Tabi ki Fransız mutfağı Akdeniz esintileri ile harmanlanmış olsa da ülkenin en gurme şehirlerinden biri Nice oluyor. Her damak zevkine hitap eden mutfağı sayesinde dünya mutfağına ve yerel lezzetlere dair pek çok şeyi burada bulabilirsiniz. Peki; Nice’de ne yenir ne içilir? İşte Nice yeme içme rehberi!

AKDENİZ ESİNTİLERİYLE DOLU RENKLİ MUTFAK: FRANSIZ MUTFAĞI NİCE LEZZETLERİ

SOCCA

Socca, Nice spesiyalinden biridir. Aslen Cenevizli farinatadan üretilen Socca bir sokak yemeğidir. Nohut unu, zeytinyağı, tuz ve karabiberle yapılan bu yemeğin hamuru hazırlandıktan sonra geniş bir tavaya aktarılarak fırında pişirilir. Hamur sertleşinceye ve kenarları hafifçe yanmaya başlayana kadar pişirildikten sonra tuz, karabiber ve biraz zeytinyağı ile tatlandırılır. Yanında peynir, zeytin ve meze ile servis edilir. 

PISSALADIERE

Pizzaya benzeyen bu yiyecek aslında pişmiş bir tarttır. Pizzaya oranla kenarları biraz daha kalındır. Her sabah pişirildiği ve satıldığı bilinirken genel olarak atıştırmalık halinde servis ediliyor. Hamsi, zeytin, karamelize soğan ve taze otlarla doldurulmuş hamurlu bir tabandan oluşan bu lezzeti mutlaka tatmalısınız.

SALADE NIÇOISE

Nice bölgesine has lezzetler arasında Salade Niçoise yer alıyor. Tek başına servis edilebildiği gibi et veya balık yemeklerinin yanında da servis edilmektedir. Domates, kapari, fasulye, siyah zeytin ve limonla harmanlanan bu salata zeytinyağı, sarımsak ve fesleğen ile tatlandırılır. En taze çiğ sebzelerle hazırlandığı için tadı ekstra daha güzeldir. 

PAN-BAGNAT

Pan-bagnat, Nice kültürünün bir yemeği olarak karşımıza çıkıyor. Özel bir Nice sandviçi olarak bilinir. Daha çok atıştırmalık olarak tüketilse de doyurucu özelliği sayesinde tek başında da yenilebilir. Bu lezzet hem Fransa’nın genelinde hem de Nice bölgesine özel özellikle öğle yemeklerinin vazgeçilmezi oluyor.

DAUBE

Daube, bir Provençal yahnidir. Kuzu ya da sığır etinden yapılır ve oldukça doyurucudur. İçinde tarçın, kekik, defne yaprağı, karanfil, karabiber gibi baharatların bulunduğu yemek şarapta düşük ve yavaş şekilde kaynatılarak elde edilir. 

MAGRET DE CANARD

İnce dilimlenmiş ve içi hafif pembe olarak servis edilen bu yemek aslında kızarmış bir ördek göğsüdür. Fransız şef Andre Daguin’in ilk kez biftek gibi bir magret hazırladığı ve orta derecede nadir servis ettiği 1950’li yılların sonlarına kadar uzanıyor. Etin göğüs kısmı genellikle Pekin ve Muscovy ördeği arasındaki bir melez olan dut ördeğinden gelmektedir. 

RATATOUILLE

Ratatouille, bir Provençal sebze yahnisidir. Kabak, patlıcan, yeşil ve kırmızı biber, soğan, sarımsak, domates ve maydanoz gibi malzemelerle yapılır ve tek başına ekmek ile birlikte servis edilebilir. Bu yemeğin tarihi 1930’lu yıllara dayanır ancak 1980’li yıllarda Nice’in geleneksel lezzetlerinden biri haline gelmiştir. Ratatouille tek başına tüketilebildiği gibi kuzu veya tavuk olmak üzere ızgara etlerle de servis edilmektedir. Bu şekilde de oldukça doyurucudur.

TAPENADE

Tapenade, Nice’in en sevilen mezelerinden biridir. Hatta o kadar çok seviliyor ki Fransa’nın genelinde de oldukça popüler olduğu biliniyor. Doğranmış zeytin, hamsi, kapari ve zeytinyağı malzemeleri ile yapılır. Ek olarak baharatlarla birleştirilir. 

FRANSIZ PEYNİRİ

Fransız Peyniri, başta Nice olmak üzere ülke genelinde isminden de anlaşılacağı gibi yaygındır. Hem restoranlarda bulabileceğiniz bir lezzettir hem de şehirdeki marketlerden de temin edebilirsiniz. 

PISTOU

Pistou, kısaca özetlemek gerekirse bir sostur. Tek başına değil ancak makarna ya da çorbalarla tüketilir. Hemen hemen Nice’teki her restoranda pistou bulabilirsiniz. Sarımsak, fesleğen ve zeytinyağından yapılır. 

PANISSE

Güney Fransa’ya has bir lezzet Panisse, Socca yemeğine benzer. Kısaca özetlemek gerekirse nohut kızartması da denilebilir. Patates kızartması şeklinde kesilir ve dış tabaka yumuşak bir merkezle gevrek haline getirilip tüketilir.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow