BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİ: FİNLANDİYA’DA NELER YAPILIR? NE YENİR NE YENMEZ?

Yaşam standartları bakımından diğer ülkelere oranla oldukça yüksek seviyede olan Finlandiya’ya hepimiz gitmek istemişizdir. Özellikle ülke için Beyaz Zambaklar Ülkesi tanımı yapılmış. Avrupa’nın nüfusu en az olan ülkelerinden biri olan Finlandiya dünyada en kaliteli ülkeler arasında yer alıyor. Bu kalitesinin ilk sebebi ise eğitim alanından geliyor. İşte Finlandiya gezi notları!

BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİ: FİNLANDİYA’DA NELER YAPILIR? NE YENİR NE YENMEZ?

FİNLANDİYA GENEL BİLGİLER

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’dir. Nüfusu bakımından en büyük olan kent olarak da bilinir. Başkent bölgesinde Espoo, Kauniainen ve Vantaa yer alır. Diğer şehirleri ise Turku, Tampere, Kotka, Oulu ve Lahti olarak bilinir. Finlandiya; Kuzey Avrupa ile Rusya arasında yer alırken aynı zamanda Baltık Denizi kıyısında bir Kuzey Avrupa ülkesidir. Doğusunda Rusya, kuzeyinde Norveç ve batısında İsveç yer alır. 

FİNLANDİYA’YA NASIL VE NE ZAMAN GİDİLİR?

Ülkemizden Finlandiya’ya seyahat etmek oldukça kolaydır. İstanbul’dan Helsinki’ye aktarmasız yaklaşık 3 saat süren uçuşlar bulunur. Diğer şehirlere ise Almanya, Fransa gibi ülkelerden aktarmalı olarak ulaşım sağlanabilir. Genel anlamda ülkeye demiryolu, denizyolu, karayolu ya da havayolu ile ulaşım mümkündür. 

Finlandiya hepimizin bildiği gibi o çok meşhur Kuzey Işıkları’na ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle Aurora Borealis ismi verilen Kuzey Işıkları’nı görmek için ülkeye gidecekseniz eğer Ekim, Şubat ya da Mart aylarında ülkeyi ziyaret etmeniz gerekecek. Yine 19 saat süren güneşin havada kaldığı gece yarısı güneşlerine denk gelmek isterseniz de Mayıs ya da Temmuz aylarını tercih etmelisiniz. İklim olarak soğuk ya da ılıman bir iklime sahip olduğunda kış aylarında ülkede sıcaklık -20’lere kadar düşer. Bu nedenle turistlerin bu dönemlerde ülkeyi ziyaret etmesi uygun bulunmamaktadır.

FİNLANDİYA MUTFAĞI

Fin mutfağı kendine özgü yerel lezzetlerle doludur. Dana ya da domuz eti kullanılarak pek çok lezzet yapılır. Ren geyiği etinin sotelenmesi ile yapılan yemeğe Poro ismi verilir. Pirinç ve kuru üzüm kullanılarak yapılan başlıca Fin yemeği ise Maksalaatikko olarak adlandırılır. Yine Fin hardalı olarak sinappi ismi bilinir ve bira eşliğinde yenilen halka şeklindeki sosis ise Lenkkimakkara olarak tanımlanır. Tatlı olarak ise Pulla denilen çörek bulunur. Şeker ve tarçına bulanarak yapılan lezzetin adı ise Korvapuustit olarak bilinir.

FİNLANDİYA’DAN HEDİYE NE ALINIR?

Finlandiya ile özdeşlemiş şey ren geyiğidir. Bu nedenle post, geyik boynuzundan yapılmış hediyeler alınabilir. Yine soğuk bir ülke olduğundan değişik battaniyeler, tüylü şapkalar, eldivenler gibi kışlık giysiler de tercih edilebilir. Ülkede alışveriş kültür diğer ülkelere göre daha az gelişmiştir. O nedenle çeşitlilik Finlandiya’da azdır.

FİNLANDİYA FESTİVALLERİ

*Vappu

*Juhannus

*Svenska Dagen

*Laskiainen

FİNLANDİYA İÇİN ÖNEMLİ TARİHLER

6 OCAK: Epifani

25 MART: Kutsal Cuma

28 MART: Paskalya

1 MAYIS: İşçi Günü

5 MAYIS: Yükseliş Günü

24 HAZİRAN: Yaz Dönüm Günü

6 ARALIK: Bağımsızlık Günü

24-25-26 ARALIK: NOEL

FİNLANDİYA İKLİMİ

Finlandiya, Avrupa’nın en kuzeyinde yer alır ancak buna rağmen soğuk ılıman bir iklimi bulunur. O nedenle kışları çok soğuk ve kurak geçerken yazları ise ılıman geçer. Laponya bölgesinde kış ayları sıcaklık -20 olarak görülmüştür. Yaz aylarında ise sıcaklık 13 ya da 22 derece arasında değişir. Ülke sonbahar ayları dışında çok fazla yağış da almaz.

FİNLANDİYA DİN VE İNANÇ BİLGİSİ

Finlandiya’nın yüzde 74’ü ülkenin en büyük cemaati olan Evangelist Luteryan kilisesine bağlıdır. Diğer oranlar ise; ateistler, Ortodokslar, Yahudiler ya da İslamiyet olarak bölünmüştür.

FİNLANDİYA’DA HANGİ DİLLER KONUŞULUR?

Finlandiya’nın iki tane resmi dili vardır. Biri Fince diğeri ise İsveççe’dir. 

FİNLANDİYA NEYİ İLE MEŞHUR?

*Tuzlanmış meyan kökü şekerlemeleri

*Karelia hamur işleri

*Fin saunaları ve sauna araç gereçleri

*Puuko av bıçağı

*Kukso ahşap bardaklar

*Böğürtlen reçelleri

*Yerel likörleri

*Littala cam gereçler

FİNLANDİYA’DA MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN YERLER

Suomenlinna Adası

Başkent Helsinki’den hareket eden teknelerle bölgeye ulaşılır. 15 dakika gibi kısa bir süresi vardır. Bu ada UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. Turistik olarak dikkat çeken yerlerden biridir.

Temppeliaukio Kilisesi

Bu kilise devasa bir kaya kütlesinin oyulmasıyla yapılmış. Bu nedenle “Kaya Kilise” olarak da biliniyor. Dini bir yapı olmasına rağmen muhteşem akustiği nedeniyle çeşitli sanatsal etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Burası Helsinki şehrinde bulunuyor.

Laponya

Kuzey Işıkları’nı izleyebileceğiniz en muhteşem yerlerden biri tabi ki Laponya oluyor. Nefes kesen bir güzelliği bulunan bölge harika bir doğa parçası. Büyük doğa olayına şahit olmak isteyenler mutlaka Laponya’yı ziyaret etmeli.

Seurasaari Açık Hava Müzesi

Helsinki’ye birkaç kilometre uzunlukta bulunan bu lokasyon Finlandiya halkının geleneksel yaşam biçimini görmek isteyenlerin mutlaka ziyaret edeceği bir yer. Doğası ve birbirinden ilginç yapılarıyla hayranlık uyandıran bu müzeyi mutlaka görmelisiniz.

Finlandiya Ulusal Sanat Merkezi

Ülkenin en değerli çağdaş sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan yer Pazartesi hariç haftanın her günü ziyarete açık.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow