BELKİ DE BİR HAYAL ŞEHRİ: NEW YORK’U YAKINDAN TANIMAYA HAZIR MISINIZ?

Yaklaşık 20 milyonluk nüfusu ile Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusunda yer alan bir eyalet olan New York, ülkenin en kalabalık dördüncü şehridir. Yüzyıllardır pek çok tarihi döneme sahne olan ve birden fazla etnik kültürün bulunduğu New York adeta bir hayal şehri. Gecesi ve gündüzü bile birbirinden farklı. Genel anlamda ülkeye Avrupa’dan göç etmiş pek çok topluluk bulunurken bu sebepten ötürü de kültürel alışkanlıklar harmanlanmış oluyor. Küresel bir kent olan New York aynı zamanda Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’ne de ev sahipliği yaparak dünyanın ekonomik anlamda da en güçlü şehri ünvanına sahip oluyor. İşte hayal edilen şehir New York hakkında bilgiler…

BELKİ DE BİR HAYAL ŞEHRİ: NEW YORK’U YAKINDAN TANIMAYA HAZIR MISINIZ?

NEW YORK KONUMU

New York eyaleti, doğuda Vermont, New Hampshire, Massachusetts ve Connecticut ile komşudur. En alçak noktasında Atlantik Okyanusu yer alır. Ontario Gölü batı bölgede bulunurken Kanada’daki Toronto ile de sınır oluşturur. New York, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyinde yer alan bir eyalettir.

NEW YORK’A ULAŞIM

New York, Türkiye’den oldukça uzak bir bölgededir. İstanbul’dan New York’a ulaşmak için Newark, New York JFK ya da La Guardia’ya yaklaşık 16-17 saat süren direkt uçuşlar bulunur. Ekstra bir seçenek olarak Boston uçuşları da mevcut olup buradan tren ile New York’a ulaşım sağlanır.

NEW YORK’A NE ZAMAN GİDİLMELİ?

New York her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. En ilgi çeken destinasyonlardan biri olduğu için en yoğun dönem de haliyle yaz ayları oluyor. Kente akın eden turistler için eğlence ve aktivite dolu şehir güzel anılar biriktirmek için de çok uygun. Yaz ayları çok sıcak geçerken kış ayları da bir o kadar soğuktur. Ancak hepimizin de bildiği gibi New York için en büyüleyici zaman kesinlikle Noel yani yılbaşı zamanlarıdır. Şehir adeta kutlama havasında olduğu için değişik bir atmosfer hakim olmaktadır. İlkbahar ve sonbahar ayları da bölgeyi ziyaret etmek için oldukça uygundur.

NEW YORK’TA KONAKLAMA İMKANLARI

Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık eyaletlerinden biri olan New York’ta konaklama adına pek çok seçenek bulunuyor. Başta ticaret, sanat, kültür, moda ve benzeri kavramların yoğun olarak yaşandığı şehir çok önemli bir yere ve konuma sahip. Bu nedenle pek çok milletten kültüre ev sahipliği yaptığı için de ziyaretçiler kendilerine uygun bölgeleri seçerek konaklayabilirler. Bunlara örnek olarak; Çin Mahallesi, İtalyan Mahallesi, bohem mahalleler, zengin mahalleler, Harlem örnek verilebilir. 

NEW YORK MUTFAĞI

Amerika’nın en kalabalık şehirlerinden biri denilince tabi ki de mutfağı da bir o kadar zengin olacaktı. Büyüleyen ve hayal edilen şehrin her damak tadına uygun bir lezzeti var. Mesela çavdar ekmeğinin içerisine pastırmanın tuz ve baharatlarla tütsülenerek yapılarak oluşturulan bir etin oluşturduğu sandviçi mutlaka denemelisiniz. Yine kömür fırında pişirilen pizzanın tadı eminim ki diğerlerinden çok farklı olacaktır. Cronut adı verilen bir çörek ise tadan herkesin beğenisini kazanırken chicken riggies adı verilen makarna ve tavuk karışımının sosla harmanlandığı lezzeti yiyenler bir kez daha yemek istiyor. 

Garbage Plate: Çöp tabağı olarak çevrilen aslında ismiyle alakası olmayan bir lezzet. İki hamburger köftesi, makarna ve pek çok çeşit garnitürün birleşiminden olan bir yiyeceği New York’a yolunuz düşerse mutlaka tadın.

Black&White Cookies: Bu kurabiyeyi New York’ta her yerde bulabilirsiniz. Yerel halkın favori kurabiyelerinden biri olup adeta gayri resmi kurabiye olarak tanınır.

Manhattan Clam Chowder: İstiridye ve domates ana malzemesi olup Amerika’da çok ünlü bir çorbadır. Yine kendine özel soslarıyla yapılan Buffalo wingsi mutlaka denemelisiniz.

Istakoz Salatası: Bir atıştırmalık olarak bilinir. Tadının değişik olduğu söylenirken festival ve etkinliklerde rahatça tüketilebilir.

Eggs Benedict: Yumurta, Kanada pastırması ve ızgara kuşkonmaz ile birleştirilen lezzete bir de tereyağlı krep eklenince adeta tadı damağınızda kalıyor. Özellikle kahvaltıda sıkça tüketilen bu yemeğin tadına doyamayacaksınız.

Üzümlü Turta: Napoli’deki üzüm bağlarından elde edilen üzümlerle yapılan harika bir lezzet olan üzümlü turtayı mutlaka denemelisiniz.

Bostan Shake: Birden fazla aroması bulunan ve serinlemek için tüketilen bir üründür. Klasik ve bilinenin aksine çıkan tatları nedeniyle pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

NEW YORK İÇİN ÖNEMLİ TARİHLER

16 OCAK: MLK JR Doğum Günü

20 ŞUBAT: Başkanlık Günü

29 MAYIS: Anma Günü

4 TEMMUZ: Bağımsızlık Günü

4 EYLÜL: İşçi Bayramı

9 EKİM: Kolomb Günü

23 KASIM: Şükran Günü

25-26 ARALIK: NOEL

NEW YORK’TA KONUŞULAN DİLLER

Hepimizin de bildiği gibi Amerika Birleşik Devletleri’nin ana ve resmi dili İngilizce’dir.  Ancak toplam nüfusun belli bir kısmı İngilizce’den farklı diller konuşmaktadır. Bu diller arasında İspanyolca ve Çince öne çıkanlar arasında yer alır.

NEW YORK HAVA DURUMU

New York nemli bir iklime sahiptir. Güneyden sıcak havayı kuzeyden ise soğuk ve kuru havayı alır. O nedenle kışları yoğun kar yağışı ve soğuk hava sert bir şekilde etkisini sürdürürken yazları ise sıcaklıklar 25 ile 30 derece arasında değişir.

NEW YORK BÖLGELERİ

New York City eyaletinde tam olarak 62 şehir yer alıyor. Eyaletin başkenti ise Albany olarak kabul ediliyor. Eyaletin en önemli şehirleri arasında ise Buffalo, Rochester ve Yonkers yer alıyor. Özellikle Albany kentinin mimari açıdan zengin ve farklı olduğu biliniyor. Bu nedenle turistik özellikleri bakımından da öne çıkanlar arasında yerini alıyor. 

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow