MARMARİS GEZİ REHBERİNE HAZIR MISINIZ? MAVİ VE YEŞİLİN BULUŞTUĞU MARMARİS AYAKLARINIZIN ALTINDA…

Yaz tatili denilince akıllara ilk gelen destinasyonlardan biri Marmaris olmaktadır. Ülkemizin en önemli tatil beldelerinden olan Marmaris; denizi, güneşi, kumu dışında gezilecek, görülecek ve anı biriktirilecek pek çok tarihsel ve kültürel geçmişe sahiptir. Bodrum’dan sonra Muğla’nın en fazla nüfusa sahip ikinci ilçesi olan Marmaris yaz ayları başta olmak üzere her mevsim yaşanılacak bir bölgedir. Bodrum’a yaklaşık 2 saat uzaklıkta yer alan Marmaris’ten Rodos Adası’na da geçiş vardır ve süresi sadece 45 dakikadır.

MARMARİS GEZİ REHBERİNE HAZIR MISINIZ? MAVİ VE YEŞİLİN BULUŞTUĞU MARMARİS AYAKLARINIZIN ALTINDA…

MARMARİS NEREDE?

Marmaris, Muğla’nın bir ilçesi olarak bilinir. Muğla’nın en fazla nüfusa sahip ilçesi Bodrum iken ikinci ilçesi ise Marmaris’tir. Akdeniz ile Ege Denizi’nin buluştuğu yerde bulunan Marmaris, sınırları dolayısıyla dünyanın en uzun doğal limanı özelliği taşır.

MARMARİS’E ULAŞIM NASIL?

Özellikle yaz turizmi için en çok tercih edilen destinasyonlardan biri olan Marmaris’e ulaşım için pek çok alternatif seçenek yer almaktadır. Dalaman Havalimanı’ndan uçakla bölgeye ulaşabileceğiniz gibi özel aracınız ya da otobüs firmaları ile de gelebilirsiniz.

MARMARİS’E NE ZAMAN GİDİLİR?

Marmaris, Akdeniz iklimine sahip bir bölgede yer alır. Bu nedenden ötürü özellikle yaz aylarında gitmek oldukça cazip olacaktır. Ancak ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde de Marmaris’i ziyaret edebilir, doyasıya gezebilir ve eğlenebilirsiniz. Öte yandan ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde Marmaris, yaz mevsimine oranla daha sessiz ve sakin geçmektedir. Huzurlu, dingin bir tatil arıyorsanız bu dönemlerde bölgeyi ziyaret etmek sizler için iyi olacaktır. Yılın pek çok ayında tercih edilebilecek bir tatil lokasyonu olmasından ötürü hemen hemen her dönemde denize girilebilir. Marmaris’te deniz suyu sıcaklığının yüksek olması nedeniyle bölgede yılın 7-8 ayı boyunca denize girilir.
 

MARMARİS’TE KONAKLAMA

Marmaris, hem yerli hem de yabancı binlerce turisti her yıl ağırlayan önemli bir turizm lokasyonudur. Bu nedenle; Marmaris’te konaklama için çeşit çeşit otel, villa, pansiyon, apart tarzı her bütçeye uygun konaklama imkanına sahip olabilirsiniz. Genellikle sahil şeridi, Marmaris konaklama için uygun olacaktır. Hem denize sıfır olması hem gece hayatı hem alışveriş gibi pek çok imkanı bölgede bulabilirsiniz. Marmaris’te gezilecek görülecek yerlere de bu konumlardan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

MARMARİS’TE GEZİLECEK YERLER

Marmaris, Türkiye’nin önemli turizm destinasyonlarından biri olduğu için hem merkezde hem de çevresinde görülmesi gereken pek çok yer bulunmaktadır. Muhteşem doğası, temiz havası ve berrak denizi ile oldukça cezbedicidir. Aynı zamanda bölgenin çevresinde de eşsiz güzellikte koylar mevcut olduğundan tekne turları sayesinde bu koyları da ziyaret edebilir, temiz sularda yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz. Mavi ve yeşilin sayısız tonunun birleştiği Marmaris’te İçmeler Plajı, Turunç Halk Plajı, Kleopatra Adası, Sedir Adası Plajı, Boncuk Koyu gibi pek çok yere gezip görebilir, güzel anılar biriktirebilir, dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz.

İşte Marmaris’te görülmesi gereken yerler;

*İçmeler Plajı
*Turunç Halk Plajı
*Kleopatra Adası
*Sedir Adası Plajı
*Uzunyalı Plajı
*Kızkumu Plajı
*Bördübet Koyu
*Kumlubük Koyu
*Boncuk Koyu
*Hisarönü Koyu
*Eski Çarşı
*Hafsa Sultan Kervansarayı
*Baca Mağarası
*Bozburun
*Amos Antik Kenti
*Selimiye
*Turgut Köyü
*Marmaris Kalesi
*Marmaris Müzesi
*Halıcı Ahmet Urkay Müzesi
  
MARMARİS MUTFAĞI

Ege ve Akdeniz mutfağının birleşiminden oluşan Marmaris mutfağında envai çeşit lezzet yer alır. Birbirinden lezzetli ve güzel yemekleri tatma imkanına bölgenin hemen hemen her yerinden ulaşabilirsiniz. Türk ve dünya mutfaklarına ait pek çok yemek ve içecek bölgedeki restoranlarda yer alır. Özellikle Çin, İtalyan, İngiliz ve Hint yemeklerinin başarılı örneklerini sergileyen restoranlar oldukça rağbet görmektedir. Ege ve Akdeniz mutfağının baskın olmasından ötürü balık ve deniz ürünleri ile zeytinyağlı yiyecekler de çok meşhurdur.
 
Marmaris’in yerel mutfağına özgü tatmanız gereken bazı lezzetler de yer alır. Bunlar; düğün, nişan gibi önemli olaylarda misafirlere sunulan ve oğlak kol kemiğinden yapılan sürha; yedi baharlı adıyla bilinen laos, sinarit, trança, kefal, mercan gibi iri balıklardan yapılan buğulama, gumbar adı verilen bağırsak dolması, yörenin vazgeçilmezi olan kabak çiçeği dolması gibi tatlar oldukça yaygın tüketilir. Dünyaca ünlü çam balı ise bölgeden ayrılırken yanınıza almanız gerekenler arasındadır.
 
MARMARİS’TE GEZİLECEK VE GÖRÜLECEK YERLERE DETAYLICA BAKALIM…

MARMARİS KALESİ VE MÜZESİ

Marmaris Kalesi ve Müzesi, bölgenin sembolik yapılarından bir tanesidir. Tarih boyunca birçok önemli medeniyete ev sahipliği yapmış olan Marmaris, Karya Uygarlığı’na ait önemli şehirlerden biri olmuştur. Ancak bölgenin Büyük İskender tarafından istila edilmesinin ardından kalenin aslı yıkılmıştır. Marmaris Kalesi’nin içerisinde yer alan müzede 2 arkeoloji, 1 etnografya galerisi bulunur. Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait eserler burada yer alır ve sergilenir. Pazartesi hariç haftanın her günü belirli saatlerde Marmaris Kalesi ve Müzesi, ziyaretçilerine açıktır.

ESKİ ÇARŞI
 
Marmaris Eski Çarşı, İstanbul Kapalı Çarşı’yı aratmayacak bir tasarıma sahiptir. Bölgeye özgü otantik ve hediyelik eşyalara, Eski Çarşı’dan ulaşabilir hem kendinize hem de sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz. Bunların dışında; yöresel gıda ürünlerinin satışı da burada gerçekleşmektedir. Örneğin; turunç reçeli ya da Marmaris balı gibi lezzetli buradan temin edebilirsiniz.

MARMARİS MİLLİ PARKI – GÜNNÜCEK

Marmaris’in doğal güzelliklerinden bir tanesi de Marmaris Milli Parkı’dır. 1996 yılında milli park özelliğine sahip olarak ziyarete açılan park, görülmesi gereken yerlerden biridir. Marmaris Milli Parkı, hafta sonları kapalı olup hafta içi ise belirli saatlerde ziyaret edilebilmektedir.
 
KLEOPATRA PLAJI

Marmaris’in en ünlü plajlarından biri Kleopatra Plajı’dır. Ünü dünyaya yayılmış olan Kleopatra Plajı her yıl yerli ve yabancı yüzlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Berrak ve temiz bir denize sahip olan plajın adeta altın rengi kumları vardır. Doğal bir görünüme sahip olmasından ötürü tercih edilirken aynı zamanda denizi sığdır. Yılın belirli dönemlerinde de festivaller ve aktiviteler de düzenlenmektedir.

AKYAKA

Akyaka, Muğla’nın Ula ilçesine bağlı olup Marmaris ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıktadır. Yamaç paraşütü, kitesurf ve kamp etkinliklerinin düzenli olarak yapıldığı Akyaka’da Azmak Nehri’nin buz gibi serin suyunda yüzebilir ya da nehir üzerinde düzenlenen tekne turlarına katılabilirsiniz. Binlerce fotoğraf çekmek, güzel anılar biriktirmek için Akyaka oldukça uygun bir konumda yer alır.

Sizler de Marmaris’i boydan boya doyasıya gezmek ve görmek isterseniz Malitur sayesinde bu dileğinizi gerçekleştirebilirsiniz. İstediğiniz tarihlerde dilediğiniz konaklama sayısında tercihinize ve bütçenize göre uygun otelleri seçebilir, anın tadını çıkarabilirsiniz. Hem 12 taksit avantajı ile hem de indirimli ve kampanyalı fiyatlarıyla Malitur Marmaris turları sizleri bekliyor…

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow