BURALARI GÖRMEDİYSENİZ İZMİR’E GİTTİM DEMEYİN! İŞTE İZMİR’DE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

Ege’nin incisi İzmir denilince herkesin aklına tabi ki deniz, kum, güneş ve eğlence geliyor. Birçok özelliği ve güzelliği ile “Ben farklıyım, ben buradayım” diyen İzmir çiğdemi, boyozu ve nevi şahsına münhasır pek çok özelliği ile tanınıyor. Bölgeyi baştan başa gezmek için epey bir vakit harcanması gerekiyor. O nedenle bu yazımızda sizler için İzmir’in olmazsa olmazlarını derledik. İşte İzmir’de gezilecek yerlerin listesi…

BURALARI GÖRMEDİYSENİZ İZMİR’E GİTTİM DEMEYİN! İŞTE İZMİR’DE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

İzmir’in saklı cennetleri sayılabilecek pek çok özel destinasyon var. Bunlar arasında; Smyrna Antik Kenti, İzmir Saat Kulesi, Tarihi Asansör, Kordon Boyu gibi konumlar yer alıyor. Hadi gelin hep birlikte bu özel ve güzel yerlere detaylıca bakalım…
 
TARİHİ KEMERALTI ÇARŞISI

İzmir’in en önemli konumlarından biri arasında bulunan Tarihi Kemeraltı Çarşısı avantajlı bir limana sahip. O nedenle bölgenin ticaret konusunda merkezi konumda yer alıyor. Geçmiş yıllarda ülke içerisinden çeşitli ürünlerin ticaretinin yapılması nedeniyle ürünler denizyolu aracılığı ile yurtdışına gönderildiğin den Kemeraltı adeta bölgenin ticaretinin aktığı bir kalp haline gelmiş.
 
SMYRNA ANTİK KENTİ

Smyrna geçmişti en az Efes ve Bergama antik kentleri kadar önemli bir konumda yer almıştı. İzmir’in adını aldığı Smyrna, Roma İmparatorluğu’na bağlı bir kent olarak tanımlanıyor. Smyrna Antik Kent’e ulaşım ise oldukça zahmetsiz. Metro ile bölgeye ulaşım sağlayabilir ve ücretsiz bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

İZMİR SAAT KULESİ

İzmir’de gezilecek yerler denildiğinde ilk sıralarda yer alan bir destinasyon da İzmir Saat Kulesi olmaktadır. Adeta bölgenin sembolleşmiş figürlerinden olan saat kulesi 2.Abdülhamid’in tahta çıkışının 25.yılı anısına Sadrazam Mehmet Said Paşa’nın isteğiyle yaptırılmış. İşin ilginç yanlarından biri ise kulenin yapım tarihinden yani 1901 yılından bu yana hiç durmayan saatin hala günümüzde çalışıyor olması…

TARİHİ ASANSÖR

İzmir Tarihi Asansör, Mithatpaşa Caddesi ve Halil Rıfat Paşa semti arasındaki güzergahı kolaylaştırmak için yapılmış bir asansör olarak biliniyor. Asansör inşa edilmeden önce semte ulaşılabilmesi için tam 155 basamaklı bir merdivenin çıkılması gerekiyordu. İki kule üzerindeki asansörlerden soldaki buharlı olarak sağdaki ise elektrikli olarak inşa edilmiş. 1985’te restorasyona giren asansörlerden ikisi de o tarihten günümüze kadar elektrikle çalışıyor. Tarihi Asansör’e ulaşım ise hemen hemen yer yerden mevcut. Konak’a yürüme mesafesinde olan bölgeye metro ile de gidebilirsiniz. Aynı zamanda Konak’a giden her otobüs sizi Tarihi Asansör’e de ulaştırabiliyor.

KORDON BOYU

İzmir’in sembolik destinasyonlarından biri de tabi ki hiç şüphesiz Kordon Boyu oluyor. Yemyeşil çimenlerin üzerinden sere serpe uzanabilir, masmavi denizi izleyebilir, günbatımını yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda bölgede manzaralı pek çok akşam yemeği yiyebileceğiniz restoranlar da mevcut. Kordon, Alsancak mevkiinde bulunduğundan buraya otobüs ya da metro ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

EFES ANTİK KENTİ

Efes Antik Kenti, İzmir’de gezilecek görülecek yerlerin başında geliyor. Milattan Önce 6000’li yıllarda kurulduğu düşünülen bölge Helenistik dönemden Osmanlı’ya kadar geçen sürede canlılığını korumayı başarmış bir bölge. Bir rivayete göre; Efes Antik Kenti’nin Amazon olarak adlandırılan kadın savaşçılar tarafından kurulduğu düşünülüyor. Kentte öne çıkan yapılar arasında Artemis Tapınağı da mevcut. Artemis Tapınağı; Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olarak kabul edilse de günümüze kadar korunamamış yapılardan biri.
 
Efes Antik Kent’i ziyaret etmek istiyorsanız öncelikle İzmir’e bağlı Selçuk’a ulaşmalısınız. Selçuk için demir ya da karayolunu kullanabilirsiniz. Bölgeye ulaştığınızda ise sık sık konulan seferler sayesinde Efes Antik Kent’i ziyaret edebilirsiniz.
 
ŞİRİNCE KÖYÜ

İzmir’in gezilecek yerleri arasında Şirince Köyü de mevcut. Hemen hemen herkesin ismini duyduğu bu yer pek çok şeyiyle ünlü. Her yıl yüzlerce ziyaretçisi bulunan köyün asıl popülaritesi 2012 yılında başlamıştı. Maya takvimine göre kıyamet koptuktan sonra canlı kalacak tek yerin Şirince Köyü olduğu iddia edilince bölge bir anda turist akınına uğramıştı. Beyaz evleri, dar ve taş döşeli sokakları ve farklı atmosferiyle Şirince Köyü İzmir’de görülmesi gereken destinasyonlardan biri.
 
İZMİR DOĞAL YAŞAM PARKI

Büyüklüğü 425 bin metrekare olan Çiğli Sasalı’da yer alan doğal park oldukça rağbet görüyor. Bu büyüklük ile Avrupa’nın en geniş alana kurulu doğal yaşam alanını ifade ediyor.  Fil ve aslan dahil pek çok hayvan türünün bulunduğu İzmir Doğal Yaşam Parkı’nı sizler de ziyaret edebilirsiniz.

ÇEŞME ALAÇATI

İzmir denilince ilk akıllara gelen destinasyon tabi ki Çeşme Alaçatı oluyor. Hele ki yaz dönemi geldiğinde binlerce yerli ve yabancı misafirine ev sahipliği yapan Çeşme Alaçatı’da adeta yok yok. Deniz, kum, güneş gibi faktörlerin dışında Alaçatı’da rüzgar sörfü ve yamaç paraşütü de yapılıyor. Öte yandan Çeşme’nin eşsiz plajları ve koylarında da yüzme fırsatı bulabilir, temiz suyun ve havanın tadını çıkarabilirsiniz.
 
ILICA PLAJI ÇEŞME

Çeşme’nin bir diğer önemli lokasyonu da Ilıca Plajı oluyor. Masmavi ve tertemiz denizi ile dünyanın sayılı plajları arasında yer aldığı biliniyor. Buranın en bilinen özelliği ise denize karışan doğal kaplıca sularıdır. Su sıcaklığı da diğerlerine göre daha farklıdır. Ilıca Plajı’nın suyu sıcak olduğundan dolayı deniz sezonu erken başlar ve geç biter.
 
İZMİR FOÇA

İzmir Foça, kendine has doğal güzelliğiyle tanınır. Genellikle kültürel gezi tercih edenlerin uğrak noktasıdır. Çok eski medeniyetlerden kalma kaleler, antik kentler, müzeler ve tarihi konaklar gibi daha nicelerini görmek istiyorsanız İzmir Foça’yı ziyaret etmelisiniz.

İZMİR DİKİLİ

Daha çok kampçıların ve sessiz sakin bir tatil isteyenlerin uğrak noktası İzmir Dikili olmaktadır. Dinlendirici bir tatilin keyfini sürmek isteyenler aynı zamanda burada çok güzel anlardan biri olan günbatımını da yakalayabilir.
 
İZMİR’E ULAŞIM MALİTUR’LA ŞİMDİ DAHA KOLAY

Otobüs, özel araç ya da uçakla dilediğiniz vakitte İzmir’i ziyaret edebilirsiniz. Malitur ise size bu güzel fırsatları taksit avantajlarıyla sunuyor. Her bütçeye ve zevke uygun İzmir turlarına Malitur güvencesiyle sizler de sahip olabilirsiniz. İptal iade paketleri, 12 aya varan taksit avantajları ile uygun fiyatlı tatilin garantisi Malitur’da!

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow