ESKİ RUM YERLEŞİMİ AYVALIK’TA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

Zeytin kokan sokakları, tarihi ve kültürel geçmişi, tadına doyum olmayan yemekleri, temiz ve serin deniziyle adeta kendinizi huzur ve mutlulukla dolduracağınız Ayvalık, enerji depolamanız için sizlere bir fırsat sunuyor. Küçük bir ilçe olmasına rağmen hem merkezinde hem de çevresinde gezilecek ve görülecek pek çok yer bulunuyor. Sizler de güzel anılar biriktirmek, fotoğraflar çekmek, muhteşem manzara eşliğinde bir tatil yapmak istiyorsanız Ayvalık turlarına göz atabilirsiniz. İşte Ayvalık’ta gezilecek yerler listesi…

ESKİ RUM YERLEŞİMİ AYVALIK’TA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

Zeytin kokan sokakları, tarihi ve kültürel geçmişi, tadına doyum olmayan yemekleri, temiz ve serin deniziyle adeta kendinizi huzur ve mutlulukla dolduracağınız Ayvalık, enerji depolamanız için sizlere bir fırsat sunuyor. Küçük bir ilçe olmasına rağmen hem merkezinde hem de çevresinde gezilecek ve görülecek pek çok yer bulunuyor. Sizler de güzel anılar biriktirmek, fotoğraflar çekmek, muhteşem manzara eşliğinde bir tatil yapmak istiyorsanız Ayvalık turlarına göz atabilirsiniz. İşte Ayvalık’ta gezilecek yerler listesi…
  
AYVALIK’TA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER HAKKINDA KAPSAMLI BİLGİLER

Balıkesir Ayvalık denilince akıllara ilk gelen yer tabi ki Ayvalık Çarşısı ve Cunda Adası olmaktadır. Tarihi Ayvalık evlerini gezebileceğiniz çarşıda alışveriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda Ege mutfağının hakim olduğu lezzetlerden tadabilir, güzel anılar biriktirebilirsiniz. Yine Taksiyarhis Kilisesi Cunda Adası’nda ziyaret edebileceğiniz noktalardan biri oluyor. Bunların yanı sıra; Saatli Camii, Ayazma Kilisesi  ve Aya Nikola Kilisesi beldedeki önemli merkezler arasında yer alıyor. Gün doğumu ya da gün batımı manzarası görmek isterseniz de Şeytan Sofrası ve Cennet Tepesi en önemli uğrak noktası oluyor. Deniz, kum, güneş üçlüsü için tatil isterseniz de Sarımsaklı Plajı, Badavut Sahili ve Ortunç Koyu yaz aylarında tatilcilerin gözbebeği olmaktadır.

 CUNDA ADASI

 Ayvalık denilince en turistik destinasyonlardan biri Cunda Adası’dır. Cunda Adası, Alibey Adası olarak da bilinir. Eşsiz koyları, Ege mutfağı hakimiyetinde restoranları, temiz denizi ve sıcacık kumu ile tatilseverlerin gözde beldelerindedir. Ayvalık’tan araba yolculuğu ile Cunda Adası’na ulaşabileceğiniz gibi yine bölgeden belli saatler aralığında minibüsler kalkmaktadır. Eğer aracınız yoksa gidiş dönüş için bu minibüsleri tercih edebilirsiniz. Bozulmamış ve bakir doğası, sakin ve temiz havası ile Cunda tatili dinlenmek isteyenlerin uğrak noktalarının başında geliyor. Cunda Adası dondurmaları ile meşhurken aynı zamanda tabi ki zeytinyağı ile de meşhurdur. Hem burada bu lezzetleri tadabilir hem de evinize götürebilirsiniz.

AYVALIK ÇARŞISI

Ayvalık gezisi için Ayvalık Çarşısı uygun bir noktadır. Ayvalık Çarşısı’ndan hem kendinize hem de sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilir, bölgenin fotoğraflarını çekebilir, meşhur lezzetlerini tadabilirsiniz. Yine bölgeye özgü sarımsak taşı kullanılarak yapılan tarihi Ayvalık evlerini mutlaka görmelisiniz. Bölgeye sadece yaz aylarında değil sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde de gelebilirsiniz.

ŞEYTAN SOFRASI

Şeytan Sofrası, Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesinde yer alıyor. İlçe merkezine 8 kilometre mesafede bulunan bölge kayalık tepe üzerinde yer alır. Ayvalık Adaları ve Midilli Adası manzarasına sahiptir. Şeytan Sofrası’na gitmek için Ayvalık’a şehirlerarası otobüsler vasıtası ile ya da özel araç ile gidebilirsiniz.

SARIMSAKLI

Balıkesir ilinde yer alan Sarımsaklı adeta bir turizm cennetidir. Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin Küçükköy beldesine bağlı olan Sarımsaklı’ya çevre illerden pek çok yerli ve yabancı turist gelmektedir. Kuzey Ege iklimine sahip bölgede ilkbahar ve sonbahar mevsimleri daha çok yağmurlu geçmektedir. Sarımsaklı’da konaklamak isteyenler için ise uzun sahil plajının olmasından ötürü sahil şeridi boyunca olan otelleri, pansiyonları tercih edebilirler. Güzel bir dinlenme ortamı sunmasının yanı sıra rüzgar sörfü de yapmak için elverişlidir.

BADAVUT SAHİLİ

Ayvalık’tan Sarımsaklı’ya giderken tabelaları takip ederek kolaylıkla bulabileceğiniz bir diğer sahil Badavut Sahili’dir. Kafa dinleyip kendinizle vakit geçirebildiğiniz bir ortama sahip olan Badavut Sahili deniz suyu, Sarımsaklı Plajı’na göre daha ılık ve daha temizdir. Bölgedeki küçük işletmelerden günlük şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz. Aynı zamanda yine bu işletmelerden yeme ve içme ihtiyacınızı da karşılayabileceğiniz imkanlar mevcut. Tertemiz suyu ile tercih edilen plajlardan biri olan Badavut Sahili’nde birbirinden çeşitli deniz canlısını da görebilirsiniz.

ORTUNÇ KOYU

Ortunç Koyu, üç tarafı orman ile çevrili küçük bir cennettir. Cunda’nın arka bahçesi olarak bilinir ve tam karşısında Midilli Adası vardır. Burada kamp yapılabilmekte olup sakin ortamı ve muhteşem doğasıyla huzura kavuşabilirsiniz.

SAATLİ CAMİİ

Saatli Camii, Ayvalık’ın simge yapılarından biridir. Kilise camiye çevrildikten sonra içerisindeki motifler kapatılmış ve yanına bir tane de minare eklenmiştir. Ayvalık’ın en yüksek yapıları arasında yer alırken aynı zamanda tarihi ve önemli kültürel geçmişi ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

CENNET TEPESİ

Ayvalık’ta manzarasına doyum olmayan destinasyonlardan biri de Cennet Tepesi olmaktadır. Şeytan Sofrası’nın ardından Cennet Tepesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Hem gündüz hem gece Ayvalık’ı tepeden görmek isteyenler bu eşsiz manzaranın tadını buraya uğrayarak çıkarabilirler. Sizler de Ayvalık’ı boydan boya gezmek, tadını çıkarmak, en güzel lezzetlerinden tatmak istiyorsanız Malitur ile Ayvalık turlarına katılabilir, temiz doğanın ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Avantajlı fırsatları ve taksit imkanlarıyla Ayvalık Turları Malitur güvencesiyle misafirlerini bekliyor.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow