Frankfurt Gezi Rehberi: Frankfurt'ta Nerede Ne Yapılır?

Almanya’nın 5.büyük kenti Frankfurt “Müzeler Şehri” olarak tanınıyor. Main Nehri kıyısına kurulu olan Frankfurt, modern dokusu ile tarihin birleşimiyle zenginleşmiş. Çok çeşitli konulara odanlanmış onlarca müzeye ev sahipliği yapması nedeniyle bu isimle anılıyor. Aynı zamanda şehir yıl boyunca onlarca farklı festivalin gerçekleştiği yegane şehirlerden biri. İşte Frankfurt gezi rehberi…

Frankfurt Gezi Rehberi: Frankfurt'ta Nerede Ne Yapılır?

FRANKFURT’TA GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

Römerberg Meydanı: Atmosferiyle kendine hayran bırakan Römerg Meydanı, Frankfurt gezi rehberinin ilk sırasında yer alabilir. Orta Çağ atmosferinin yansımalarının olduğu şehir oldukça etkileyici. Bunların yanı sıra meydandaki kafeler ve mağazalar görülmeye değer bir ziyaretçi profiline sahip. Yine Aralık ayına Noel için kurulan pazar ile renklenen meydan ziyaretçilerin yoğun ilgisini görürken Frankfurt Katedrali de benzer ziyaretçi akımına sahip oluyor.

Frankfurt Katedrali: Bu katedral 95 metre uzunluğundaki çan kulesi ile kent siluetine görkem katan bir katedral. Resmi ismi Aziz Bartholomew İmparatorluk Katedrali olan dini yapı, 1550 yılında açılmış olup Gotik mimariye ev sahipliği yapıyor. Pek çok turist çeken yapı sanat ve tarih tutkunlarını birleştiriyor. Aynı zamanda katedral hazinesinin zenginliği gözler önüne serilirken, müzede çağdaş sanat eserleri de sergileniyor.

Palmengarten: Frankfurt’ta kafa dinlemek isterseniz eğer Palmengarten tam size göre. Kent sınırları içindeki en büyük yeşil alanlardan biri burası. 1871 yılında kurulmuş olan ve adeta botanik bahçeyi andıran burası “Bitkiler, Yaşam, Kültür” mottosu ile ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşatmayı sunuyor. Türkçe’deki karşılığı ise “Palmiye Bahçesi” olarak tanımlanıyor. Hem burayı hem de bu bölgeyi ziyaret edebilir, çevresini de doyasıya gezebilirsiniz.

Goethe Evi (Goethehaus): Edebiyata ilgi duyan herkesin buraya gelmesi gerekiyor! Döneminin müttefik bombardımanı nedeniyle bodrum katı haricindeki tüm bölümleri tamamıyla yıkılan ve savaşın ardından aslına uygun şekilde yeniden inşa edilen Goethe Evi, ziyaretçi akınına uğruyor. Yazar, filozof ve devlet adamı olan Goethe’nin doğduğu 4 katlı evin içerisinde birbirinden farklı dekoratif objeler yer alıyor. Aynı zamanda yine burada sanat eserlerini de inceleyebilir, Goethe’ye ait eşyaların sergilendiği kültürel tesisi doyasıya gezebilirsiniz. 

Eski Opera Binası (Alte Oper): Eski Opera Binası, Frankfurt’ta mutlaka görmeniz gereken lokasyonlardan biri arasına giriyor. İtalyan Rönesans tarzının tüm görkemini burada görebilirsiniz. Çoğu binada olduğu gibi burası da İkinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleştirilen bombardımandan fazlasıyla nasibini almış. Eski Opera Binası’nı gezmenin tek yolu ise, rehberli turlara katılmaktan geçiyor ya da ana salonda sergilenen birbirinden güzel performansları izlemeniz gerekiyor. Rehberli turlar yaklaşık 90 dakika sürüyor ve gerçekleştirildiği zaman aralığı ise etkinlik takvimine göre belirleniyor. Tur fiyatlarının güncel halini detaylıca internet sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Senckenberg Müzesi (Senckenberg Natural History Museum): Senckenberg Müzesi, Frankfurt’ta doğa tarihi alanına yoğunlaşmış en büyük kültürel tesis olarak gösteriliyor. Burayı ziyaret ettiğiniz vakit, Avrupa’nın en büyük dinozor fosili koleksiyonunu detaylıca inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Bu koleksiyonda, Grube Messel’deki kazı alanından getirilen parçalar yer alıyor. 

St. Paul Kilisesi (Paulskirche): Frankfurt’a gelip burayı görürseniz büyük bir ayrıcalığa sahip olabilirsiniz. Almanya’nın tek bayrak altında toplanmış bir ülke haline gelmesine imkan tanıyan olaylara ev sahipliği yapan St. Paul Kilisesi ayrıca ülkenin ilk anayasasının oluşturulduğu toplantılara da eşlik etmiş. Mekan, günümüzde dini fonksiyonlarından ziyade çeşitli sanat koleksiyonlarının sergilendiği bir yapı olarak kabul ediliyor. Yine Frankfurt Kitap Fuarı’nın gerçekleştirildiği dönemse gidilirse hoş vakit geçirilecek anlara şahitlik edebilirsiniz.

Stadel Museum: Avrupa sanatını yakından görmek ve incelemek isterseniz Stadel Museum tam size göre. 14. Yüzyıldan günümüze kadarki süreçte yaşanılan değişiklikleri eşsiz sanat eserleri aracılığıyla anlamak için Frankfurt gezi rehberinize buradan devam edebilirsiniz. Yaklaşık 700 yıllık bir döneme ışık tutan müzede; Botticelli, Monet, Picasso gibi usta isimlerin imzasını taşıyan çalışmalar yer alıyor. Turizm sezonunda da büyük bir ziyaretçi akınına uğrayan bölgedeki müzeyi ziyaret etmek isterseniz online bilet rezervasyonu yaptırabilir, uzun kuyruklardan kurtulabilirsiniz.

Main Tower: Frankfurt’un modern yüzünü Main Tower temsil ediyor. 1996 ile 1999 yılları arasında inşa edilmiş olan Main Tower, iki farklı yapıyı bünyesinde barındırıyor. Biri klasik diğeri ise daha çağdaş çizgide tasarlanmış olan yapı, sıra dışı bir tarz için oldukça ideal. Yapının zeminden 200 metre yükseklikteki gözlem terası, konuklarına enfes kent manzarası sunuyor.

Zeil Caddesi: Frankfurt’ta alışveriş olanaklarından yararlanmak istiyorsanız Zeil Caddesi tam size uygun. Kilometrelerce uzunluktaki cadde tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Geceleri ışıl ışıl olan cadde gündüzleri için ise aranılan her şeye uygun konumda. Aynı zamanda lüks markalara ait mağazalardan da alışveriş yapma imkanı bulabilirsiniz. Yine özgün ürünler arıyorsanız da tam size göre. 

Liebieghaus Heykel Müzesi: Burada yer alan müzeler oldukça dikkat çekici. 19. Yüzyılın sonlarında huzurevi olarak inşa edilen bir villada yer alan müzede bazıları 5000 yaşında yüzlerce heykel sergileniyor. Çeşitli dönemlerin heykellerinin yer aldığı müze, başta sanat dalına ilgi duyanların değil herkesin ilgisini çekecek nitelikte bir yapıya sahiptir.

Frankfurt Zoological Garden: Burası 1858 yılında kurulmuş ve şehir merkezinin doğusunda yer alıyor. 11 hektarlık alanda faaliyet gösteren bu bölge, Almanya’nın en eski ikinci hayvanat bahçesi olarak tanımlanıyor. Yaklaşık 450 farklı türden binlerce canlıya ev sahipliği yapan Frankfurt Zoological Garden, egzotik canlıların nasıl yaşadığını merak edenler için uygun bir yer. Hem hayvanat bahçesini gezebilir, hem de yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz. Akvaryum ve sürüngen evinde balıkların, denizatlarının, penguenlerin, yılanların, timsahların hareketlerini ve davranışlarını görebilirsiniz. Yine Borgori Ormanı adlı bölümde maymunlara ait kısmı ziyaret edebilirsiniz. Bu lokasyonu hem bireysel olarak hem de rehberli tur eşliğinde gezme imkanına sahipsiniz. 

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow