Gurmelerin Uğrak Noktası Konya Yeme İçme Rehberi: Konya'da Ne Nerede Yenir?

Türkiye’nin yüzölçümü bakımından en büyük ili ve en kalabalık altıncı şehri olan Konya yeme içme rehberine hazır olun. Dilber Dudağı, Etli Ekmek, Arabaşı Çorbası, Çebiç, Tirit Kebabı, Papera, Mevlana Böreği gibi farklı tatlar arıyorsanız Konya mutfağı tam size göre. Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olan ve eski çağlarda “İkonium” olarak adlandırılan Konya mutfağına hadi gelin hep birlikte bakalım. Konya’ya yolunuz düşerse mutlaka bu yazımızı okuyun…

Gurmelerin Uğrak Noktası Konya Yeme İçme Rehberi: Konya'da Ne Nerede Yenir?

KONYA YEME İÇME LİSTESİ

*Etliekmek/Mevlana/Bıçakarası

*Fırın Kebabı

*Tirit

*Arap Köfte&Şiş Köfte

*Kuru Bamya Çorbası

*Arabaşı Çorbası

*Yağ Somunu

*Sac Arası

*Konya Küflü Peyniri

*Mevlana Şekeri

*Zerde

*Selçuklu ve Osmanlı Mutfakları

ETLİEKMEK/MEVLANA/BIÇAKARASI

Konya mutfağı denilince akıllara ilk gelen lezzet tabi ki Etliekmek oluyor. Bir çeşit pide türü olarak bilinen etliekmeğe farklı isimler de veriliyor. İncecik ve uzun bir şerit şeklinde açılan hamurun üzerine yayılan kıyma harcı fırına verilerek hazırlanırken uzun tahtalarda servis ediliyor. Mevlana da etliekmeğin peynirle bezendirilmiş hali. 

FIRIN KEBABI (KUZU TANDIR)

Bildiğimiz kuzu tandıra Konya’da fırın kebabı deniyor. Et; taş fırında, kendi yapında ve suyunda 5 ya da 6 saat kadar pişiriliyor. Dinlendirildiğinde daha lezzetli olurken yine fırın kebabı Konya mutfağı için vazgeçilmez oluyor.

TİRİT

Fırın kebap ve etli ekmekten sonra Konya mutfağının en meşhur lezzeti Tirit oluyor. Bildiğimiz iskender yemeği gibi ancak pidenin üzerine yoğurt, et ya da köfte, domates, biber, soğan eklenerek yapılan son olarak üzerinde tereyağı gezdirilen bir yemektir. Eğer yolunuz Konya’ya düşerse tirit denemeden dönmeyin.

ARAP KÖFTE

Arap köfte denilince akıllara fellah köfte gelse de Konya’da farklı olarak şişe dizip ateşe veriliyor. Bulgur ve kıymanın yoğrulması hususunda sadece benzerlikleri bulunuyor. Şiş köfte de isminden anlaşılacağı gibi şiş köftedir.

KURU BAMYA ÇORBASI

Kurutulmuş bamya ve kuşbaşı et ile yapılan, tatlı ekşi karışımı bir çorba. Eğer bu tarz bir lezzet seviyorsanız Konya’ya gittiğinizde mutlaka tatmalısınız. 

ARABAŞI ÇORBASI

Arabaşı çorbası Konya mutfağına özgü bir lezzettir. Tavuk eti, un, salça, baharatlar ve tereyağından yapılan yöresel bir çorbadır. Özellikle tüm İç Anadolu’da bulabileceğiniz bir yemek olan arabası çorbası kış aylarında şifa niyetine de içilen sağlık deposu bir çorbadır.

YAĞ SOMUNU

Tadı peynirli pizzaya benzeyen yağ somunu yine bölgenin yöresel bir lezzeti. Konya küflü peyniri, kaşar peyniri ve tereyağının birleşimiyle oluşan bir pide olan yağ somununu bölgeye uğrarsanız mutlaka denemelisiniz.

SAC ARASI

Kol böreğinin şerbetli ve içi fıstıkla dolu halidir. Konya’ya özgü bir tatlıdır. Özellikle Etliekmek ya da fırın kebap yedikten sonra olmazsa olmazlar arasında yer alır.

KONYA KÜFLÜ PEYNİRİ

Herkesin bildiği gibi bazı bölgelerin peynirleri kendine has oluyor. İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Konya ili için de bu geçerli. Konya’nın küflü peyniri bulunuyor ve çok da seviliyor. Rengi yeşilimsi olan bu peynir aynı zamanda çok aromatik. Çok baskın bir tadı var ve dağılabilir bir yapıda. Yani tulum peynirine de benzetebiliriz. Yağ somunu ile birlikte tüketildiğinde tadı enfes oluyor. Konya’ya uğradığınızda mutlaka küflü peynirden tatmalısınız.

MEVLANA ŞEKERİ

Bakır kazanlarda 140 derecelik ısıyla şeker, su ve limon tuzundan üretilen bir tür akide şekerine Mevlana şekeri deniyor. Değişik bir tadı olduğu bilinirken çay servislerinin yanında ikram olarak da gelebiliyor.

ZERDE

Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen tatlılardan biri zerdedir. Konya’da ise hala çokça yapılan ve yenilen bir tatlı. Özellikle de düğün, sünnet gibi özel günlerde yapılırken malzemeleri her yerde bulabilirsiniz. Zerdenin yapılışı da bir o kadar kolay. Şeker, gül suyu, karanfil, tarçın, pirinç, nişasta, dolmalık fıstık, kuş üzümü ve safranla hazırlanıyor.

KONYA GEZİ REHBERİ

Konya ve civarını gezmek, görmek ve güzel anılar biriktirmek isterseniz aşağıdaki listede yer alan destinasyonlara mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

*Mevlana Türbesi

*Şems-i Tebrizi Türbesi ve Camisi

*Nasreddin Hoca Türbesi

*Çatalhöyük

*Tuz Gölü

*Beyşehir Gölü

*Sille Köyü

*İnce Minare Medrese ve Müzesi

*Alaaddin Tepesi

*Kilistra Antik Kenti

KONYA YEMEK LİSTESİ

*Etli ekmek

*Bamya çorbası

*Arabaşı çorbası

*Tirit kebabı

*Sacarası

*Çebiç

*Topalak

*Su böreği

*Fırın kebabı

KONYA’NIN MEŞHUR LEZZET DURAKLARI

*Cemo Restoran

*Pideci Hasan Şendağlı

*Hacı Şükrü

*Kuzucu Ali

*Somatçı Fihi Ma Fit Restoran

*Tarihi Tiritçi Mithat

*Köfteci Sofu

*Ali Baba Fırın Kebap

*Lokmahane

*Meşhur Kebapçı Dedeler

*Bolu Lokantası

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow