KÜLTÜR SENTEZİ ADA İLÇESİ BOZCAADA’DA GEZİLMESİ VE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER…

Bozcaada, çevresinde irili ufaklı 10 adacık ile birlikte 42 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Ada, Çanakkale Boğazı’nın hemen çıkışında yer alır. Mevsimsel olarak poyraz ve lodos rüzgarları hakim olan bölge genel anlamda serindir.

KÜLTÜR SENTEZİ ADA İLÇESİ BOZCAADA’DA GEZİLMESİ VE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER…

Çanakkale ili sınırlarında olan ve ada ilçesi olan Bozcaada hakkında detaylı bilgilere sahip olmak ister misiniz? Adanın nüfusu son yıllarda giderek artış gösterirken özellikle yerli ve yabancı turistin ilgisi de paralel oranda artıyor. Büyük şehirlerin karmaşasından kurtulup dingin ve sessiz bir tatil isterseniz Bozcaada’yı tercih edebilirsiniz. Rumlarla Türklerin bir arada yaşadığı, adeta bir kültür sentezine ev sahipliği yapan Bozcaada, popüler tatil destinasyonlar listesinde yer alıyor. Adada deniz turizmi öne çıkarken öte yandan şarap üretimi ve bağcılık da adanın kültüründe önemli bir yer kaplamaktadır. Büyük bir alana ev sahipliği yapılması ile birlikte adada pek çok şarap fabrikası da bulunmaktadır.
 
Bozcaada, çevresinde irili ufaklı 10 adacık ile birlikte 42 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Ada, Çanakkale Boğazı’nın hemen çıkışında yer alır. Mevsimsel olarak poyraz ve lodos rüzgarları hakim olan bölge genel anlamda serindir. İki katlı taş ve ahşap cumbalı evlerin bulunduğu bölgenin mimari yapısı da dikkatleri üzerine çekmektedir. Bağcılık ise adanın tarihi kadar eski olup üzüm, Bozcaada’nın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.
  
BOZCAADA KONUMU


 
Marmara Bölgesi’nde Çanakkale iline bağlı olan ada ilçesi Bozcaada’dır. Cumhuriyet Mahallesi ve Alaybey Mahallesi olmak üzere iki mahallesi bulunur. Komşusu Gökçeada Türkiye’nin en büyük üçüncü adası iken İstanbul’a yakınlığı nedeniyle Bozcaada önemli bir konumda yer almaktadır.

 
BOZCAADA’YA ULAŞIM

Bozcaada’ya ulaşım feribot olarak bilinmektedir. Yaz ve kış dönemleri boyunca sefer saatleri ve sayısında değişkenlik görülebilmektedir. Eğer İstanbul’dan arabayla Bozcaada’ya gidilecekse sırasıyla Tekirdağ, Gelibolu, Çanakkale ve Ezine rotasının izlenmesi gerekmektedir. En yakın havalimanı ise Çanakkale’de bulunur. Yaz aylarında her gün, kış aylarında ise belirli günlerde İstanbul ve Ankara’dan uçuşlar yapılmaktadır.
 
İklimsel açıdan bakıldığında ise Bozcaada’ya her mevsim gidilebilmektedir. Ancak yağış olarak diğer bölgelere oranla daha serin ve sert geçmesinden ötürü dikkat edilmesi gerekilir. En çok yağış alan aylar ise Aralık ve Ocak ayları olarak belirlenirken sıcaklık ortalamasının en yüksek olduğu ay ise Temmuz ayıdır. Bu nedenle yaz dönemleri Bozcaada ziyareti için en sık tercih edilen mevsimler olarak bilinmektedir.
  
BOZCAADA’DA KONAKLAMA

Küçük ve butik oteller ile pansiyonların yer aldığı Bozcaada’da konaklama oldukça kolaydır. Kalabalık grupla gidilecekse apartta kalmak da uygun olacaktır. Genelde turizm mevsiminde konaklamaların çoğu oda kahvaltı şeklinde hizmet vermektedir. Erken rezervasyon sayesinde istediğiniz tarihte ve destinasyonda Bozcaada’da konaklama yapabilirsiniz.


BOZCAADA’DA GEZİLECEK YERLER

Bozcaada’da gezilecek yerlerin başında Bozcaada Kalesi yer alır. Sonrasında mutlaka Rum Mahallesi gezilip görülmelidir. Rum Mahallesi’nde bulunan Meryem Ana Kilisesi, merkezde bulunan Bozcaada Müzesi tarihsel ve kültürel geçmişiyle görülmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Ünlü Bozcaada Plajları, adanın en yüksek noktası olan Göztepe, Ayazma Manastırı, şarap fabrikaları, günbatımını eşsiz bir ana dönüştüren Rüzgar Gülleri ve Polente Feneri Bozcaada’da gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

 1. Bozcaada Kalesi
 2. Bozcaada Sokakları
 3. Rum Mahallesi
 4. Meryem Ana Kilisesi
 5. Bozcaada Müzesi
 6. Rüzgar Gülleri ve Polente Feneri
 7. Göztepe
 8. Bozcaada Şarap Fabrikaları
 9. Ayazma Manastırı
 10. Bozcaada Plajları
 11. Yeni Kale

BOZCAADA MUTFAĞI

Türkler ve Rumların birlikte yaşadığı kültür sentezi olan Bozcaada Mutfağı zeytinyağlıları ve deniz ürünleriyle meşhurdur. Ada ve şarap kültürüyle birlikte yeme içme konusunda Bozcaada mutfağı eşsiz lezzetlere sahiptir. Adada yiyecek ve içecek kültürü oldukça zengin olup balık ve mezeleriyle meşhurdur. Yine kalamar, ahtapot gibi deniz ürünlerinin denenmesi gerekirken aynı zamanda ada etrafından toplanan otlar ve yöresel zeytinyağı ile yapılan mezeler akşam yemeği için vazgeçilmezdir.
 

BOZCAADA FESTİVALLERİ


 
Küçük bir ada olmasına rağmen yıl içerisinde çeşitli organizasyonlar ve festivallere ev sahipliği yapan Bozcaada festivalleriyle de tanınır. Sadece yaz turizminde değil festival döneminde de bölge oldukça kalabalıktır. Bozcaada Festivalleri için konaklamanın rahat ve kolay olması açısından önceden rezervasyon yapılması gerekmektedir. İşte Bozcaada Festivalleri;
 
*Bozcaada Yarı Maratonu – 10 KM Koşusu
*Bağbozumu Festivali
*Şarap Tadım Günleri
*Bozcaada Yerel Lezzetler Festivali
*Ayazma Panayırı
*Yerel Tatlar Festivali

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow