ALMANYA’NIN EN ÖNEMLİ ŞEHİRLERİNDEN BERLİN’İ GÖRDÜNÜZ MÜ? İŞTE BERLİN’DE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

Avrupa’ya bağlı Almanya’nın en önemli şehirlerinden biri Berlin’dir. Aynı zamanda Almanya’nın da başkenti olan Berlin büyük bir tarihsel geçmişe sahiptir. Doğu ile batı arasındaki ticari ve coğrafi eksenin karşısında olması nedeniyle büyük bir role sahipken şehir ülkenin kuzeydoğu bölgesine düşmektedir. Avrupa’nın bohem ruhunu yansıtan şehrin merkezinin nüfusu 3.7 milyon civarındadır. Berlin eyaletinin toplam nüfusu ise 6 milyon civarında olduğu bilinir. Dünyanın en gelişmiş devletlerinden biri olan Almanya, Avrupa’nın hem politik hem de önde gelen kültürel başkentleri arasında üst sıralarda yer alır.

ALMANYA’NIN EN ÖNEMLİ ŞEHİRLERİNDEN BERLİN’İ GÖRDÜNÜZ MÜ? İŞTE BERLİN’DE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

BERLİN’İN KONUMU
 
Almanya’nın kuzeydoğusunda Spree ve Havel Nehirleri’nin arasında yer alan Berlin, Almanya’nın 16 eyaletinden biridir ve kendi içinde 12 idari ilçeye ayrılır.
 
BERLİN’E ULAŞIM

Avrupa’nın ve Almanya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Berlin için İstanbul-Berlin arası direkt uçuşlar mevcuttur. Uçuş süresi yaklaşık 3 saat olmaktadır. İstanbul Atatürk Havalimanı ile Berlin arasında haftanın her günü seferler düzenlenmektedir.

BERLİN’E NE ZAMAN HANGİ AYDA HANGİ MEVSİMDE GİDİLİR?

Kuzey Avrupa Şehri olmasından ötürü Berlin, soğuk hava iklimine sahiptir. Okyanusal iklimin de etkilerinin görüldüğü şehirde karasal iklim baskındır. Kış ayları Berlin’i ziyaret için pek uygun olmayabilir. Çünkü hava soğuk olduğu için sıfırın altına düşen sıcaklık nedeniyle istenilen destinasyonlar gezilemeyebilir. Kar yağışı Aralık ayından Mart ayına kadar da görülebilir. Soğuk ve sert geçen kış ayları nedeniyle Berlin’i ziyaret etmek isteyenler Temmuz ve Ağustos aylarını tercih edebilirler. Yılın en sıcak ayı ise Temmuz ayıdır ve sıcaklık 25 dereceye kadar çıkar. Geceleri ise 15 dereceye kadar düşmektedir. Yani Berlin’e yaz aylarında bile gitmiş olsanız geceleri sıcaklık düştüğünden yanınızda hırka ya da kazak gibi giysiler bulundurmanızda fayda var.
 
BERLİN’DE KONAKLAMA

Her sene binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Berlin, turistlerin en gözde lokasyonlarından biridir. Hareketli yapısı, doğal güzellikleri, yeşillikler içerisinde oluşu, müzeleri ve tarihsel geçmişi, canlı ve eğlenceli sokakları gelen herkesi büyülemektedir. Berlin’i doyasıya keşfetmek isteyenler merkezde yer alan otelleri tercih edebilirler. Şehrin konaklama opsiyonları oldukça fazla ve çeşitli olduğundan dilediğiniz kısımda konaklayabilirsiniz.
 
Berlin 12 ilçeden oluşur ve konaklamak için sıkça tercih edilen bölge Mitte bölgesidir. Berlin Mitte adeta her ilçe için merkezi konumdadır. Hem uygun fiyatlı hem de lüks otellerden dilediğinizi tercih edebilir, rahatça kalabilirsiniz.

BERLİN’DE GEZİLECEK YERLER


Almanya Berlin’de gezilecek pek çok yer bulunuyor. Temiz havası, geniş caddeleri, tarih kokan müzeleri ve yapısıyla kendine hayran bırakan şehir aynı zamanda bohem atmosferini de taşımaktadır. Berlin’in en meşhur noktası 18. Yüzyılın sonunda inşa edilen Brandenburg Kapısı’dır. Şehrin popüler mekanlarından biri de yine Almanya’nın en büyük meydanı Alexander Meydanı’dır.

Kültür merkezlerinden biri olan ve Spree Nehri üzerine kurulu Müze Adası da beş müzeden oluşur. Barok mimarinin en güzel örneklerinden birisi de Berlin Katedrali’dir. Tarihsel geçmişe sahip olan Doğu Berlin ve Batı Berlin arasında bir kontrol noktası haline gelen Checkpoint Charlie de şehrin tarihini keşfetmek adına önemli bir rotasyondur. Berlin’in en canlı mahalleleri arasında yer alan Kreuzberg ise kafe, restoran, bar ve gece kulüpleriyle dolu bir bölgedir.
 
BERLİN’DE ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NASILDIR?

Her ilde ve ilçede olduğu gibi Berlin’de de toplu taşıma kullanımı oldukça yaygındır. Toplu taşıma ve raylı sistemler haritası karışık görünse de Berlin’in toplu taşıma sistemi, dünyanın en gelişmiş sistemlerinden biridir. Metro hatları da keza aynı şekilde son derece işlevsel olmakla birlikte şehrin her tarafına toplu taşıma sayesinde kolayca ulaşabilirsiniz.

GELELİM DAMAK ZEVKİNE! İŞTE BERLİN MUTFAĞININ BİLİNMEYENLERİ
 
Berlin’de hemen hemen herkesin damak zevkine uygun lezzetler mevcuttur. Hamburger, sosisli sandviç ve alkol özellikle de bira bölgeye özgüdür. Alman biraları dünya çapında ün kazanmış alkollü içecekler arasında yerini alır. Şehirde genel anlamda uygun fiyatlara yemek alınabilirken örneğin Einstein Cafe, kahvaltılarıyla ünlü bir zincirdir. Öte yandan, başta Berlin olmak üzere Almanya’nın çoğu bölgesinde Türklerin bulunması nedeniyle Türk damak zevkine uygun çokça lezzet tadabilirsiniz.

Berlin’in en meşhur yemeği ise kızarmış sosisin üzerinde ketçap ve köri serpilerek hazırlanan ve yanında patates kızartması ile servis edilen Currywurst’tur. Bu lezzeti; meydanlarda, metro çıkışlarında olmak üzere şehrin pek çok noktasında bulabilirsiniz. Bölgeye özel diğer bir lezzet ve denenmesi gereken tat ise Berliner’dir. Almanya dışında Berliner olarak bilinen bu lezzet Almanya ise Pfannkuchen ismiyle tanınır.
 
BERLİNER DOM – BERLİN KATEDRALİ
 
Şehrin en çok turist akınına uğrayan ve sembol haline gelen Berlin Katedrali, Spree nehrinin kıyısına konumlanmıştır. Muhteşem bir konuma sahip olan Berliner Dom yapımına 15. yüzyılda başlanmış olup katedral 20. yüzyılda tamamlanmıştır. Berlin Katedrali’nin geçmişi oldukça köklü olup tarihsel bir geçmişe de sahiptir. Bilindiği üzere; Almanya dünyanın en ihtişamlı görünümüne sahip kiliselerle donatılmıştır. Sizler de Berlin’i ziyaret ettiğinizde bu yapıyı görmeden mutlaka oradan ayrılmayın.
 
BOTANICAL GARDEN AND BOTANICAL MUSEUM

“Bir Bahçede Dünya” konsepti ile yola çıkılan müze, 43 hertarlık bir bahçeye sahiptir. İçerisinde 20 bin bitki türünü barındırmakta olup kendi türünde dünyanın en büyükleri arasında yer alır. Aynı zamanda yine dünyanın en büyüğü olan Büyük Tropikal Ev teşhir seralarını da kapsamaktadır. Berlin’in “yeşil mücevheri” olarak adlandırılan bahçe, eski kraliyet bitki koleksiyonunu da içermektedir.

GENDARMENMARKT
 
Berlin’deki en güzel ve prestijli meydanlardan biri belki de en iyisi Gerdanmenmarkt’tır. Avrupa’nın çarpıcı meydanlarından biri olarak tanımlanır. Alman Kiliseleri ve Konser Evi ile süslü olan bu meydan, modern ve hesaplı bir yer olmakla birlikte tarihsel bir geçmişe de sahiptir.
 
EAST SIDE GALLERY – DOĞU YAKASI GALERİSİ
 
Doğu Yakası Galerisi, 1990 yılında Berlin Barış Müzesi olarak dekore edilen ve Berlin Duvarı’nın bir bölümünden oluşan yapıdır. Modern tarihin önemli bir parçası olarak bilinir ve ziyaret etmek için oldukça uygun bir yerdir.

LIEPNITZSEE
 
Kartpostal görünümü veren, muhteşem havası ve suyuyla cezbeden Liepnitzsee gölü tam kafanızı dinleyeceğiniz bir lokasyon. Berrak suyu, pastoral renkleri ile fotoğraf çekimi için de oldukça güzel bir yerdir. Yüzmeyi sevenler için de mevsim şartları uygunsa çok keyifli bir havuza dönüşebilir. Suyun rengi ise gölün sahip olduğu minerallerden kaynaklanmaktadır.

Sizler de Almanya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Berlin’i ziyaret etmek isterseniz Malitur tatil imkanlarıyla sizlere en güzel fırsatları sunuyor. 12 aya varan taksit avantajları, iade ve iptal güvencesiyle hayalini kurduğunuz tatili gerçekleştirmek artık çok kolay. Hem çağrı merkezlerimizden hem de internet sitemizden dilediğiniz lokasyon bilgilerine ulaşabilir, tatil fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Rezervasyon sorgulama yapabilir, 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow