KARADAĞ’IN İNCİSİ MONTENEGRO: VİZESİZ TATİLİN PARLAYAN YILDIZI

Adriyatik Denizi kıyısındaki Karadağ’ın incisi Montenegro’yu bir de bu perspektiften okumak ister misiniz? Manzarası, turistik mekanları, harika doğası ve sıcakkanlı insanlarıyla mutlaka görülmesi gereken destinasyonlardan biri olan Karadağ Montenegro vizesiz giriş kolaylığı sayesinde binlerce misafire ev sahipliği yapıyor. Balkanların parlayan yıldızı Karadağ Montenegro özellikle Türk misafirlerinin gözde tatil beldelerinden biri. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgede deniz suyu sıcaklığı 24 ile 25 civarında yükselmektedir. Yaz ayları sıcak ve kuru geçmekte olup hem denize girebileceğiniz hem de gezip eğleneceğiniz en güzel aylar Mayıs ve Eylül ayları arasındadır.

KARADAĞ’IN İNCİSİ MONTENEGRO: VİZESİZ TATİLİN PARLAYAN YILDIZI

KARADAĞ’A ULAŞIM ASLINDA SANDIĞINIZDAN DAHA DA KOLAY
 
Türkiye’den Karadağ’a ulaşım hepimizin de bildiği gibi uçak ya da otobüsle olmaktadır. Ancak az bilinen bilgiler arasında trenle de Karadağ’a ulaşmanız mümkündür. En ilgi çekici tarafı ise İstanbul’dan hareket eden seyahat gemilerini tercih ederseniz güzel bir deniz yolculuğu sayesinde ülkeye ulaşmış olacaksınız.

KONUMUNA HAYRAN KALACAKSINIZ

Karadağ; Balkan ülkesidir. Bölgenin kuzeyinde Bosna Hersek ve Hırvatistan yer alırken kuzeydoğusunda ise Sırbistan yer alıyor. Ülkenin doğusunda ise Kosova yer alırken güneyinde ise Arnavutluk ile komşudur. Adriyatik Denizi ise ülkenin batısında yer almaktadır. Oldukça yüksek tepeleri, masmavi denizleri, tertemiz kumsalları ve derin kanyonları ile coğrafi açıdan büyüleneceksiniz. Karadağ Montenegro’dan dönmek istemeyeceksiniz…
  
BİLİNENİN AKSİNE ÇIPLAK GÜNEŞLENMEK OLDUKÇA YAYGIN
 
Karadağ oldukça genç bir ülke olmasına karşın Yugoslavya’dan ayrılışı nedeniyle büyük bir tarihsel geçmişe sahiptir. Ancak bölgeye pek çok ülkeden özellikle de Orta Avrupa’nın farklı bölgelerinden ziyaretçiler geldiği için pek çok kültüre de ev sahipliği yapmaktadır. Karadağ Montenegro uzun kumsalları, kafeleri, hediyelik eşya alanları gibi pek çok turistin zevkle gezebileceği bir yerdir. Özellikle burada dikkat çeken şeylerden biri, Karadağ sahillerinde çıplak güneşlenmenin çok alışılagelmiş olmasıdır. Bu durum pek çok bölge için yaygın olmasa da Karadağ sahillerinde çıplak güneşlenmek oldukça yaygın bir durumdur. Ancak bunun aksine dikkat edilmesi gereken bir nokta ise alkolün çok tüketilmesine rağmen adeta bir gurur meselesi olmasıdır. Karadağ’da sarhoşluğun çok da hoş karşılanmadığı bilinenler arasında yer alıyor.

ÖYLE BİR MUTFAK Kİ; YOK YOK…
 
Akdeniz tatlarını içerisinde yoğun miktarda barındıran Karadağ mutfağı pek çok ülkenin lezzetlerinden izler taşıyor. Başta ülkemizin yiyecek ve içecekleri fazlasıyla bulunurken bunların yanı sıra İtalya, Macaristan gibi ülkelerin tatları da Karadağ mutfağında mevcut.
 
Karadağ Montenegro’da ise özellikle peynir, koyun eti ve tabi ki balık tüketimi fazlaca görülüyor. Ülkemizin meşhur lezzetlerinden börek ve baklava da yaygın ve sevilen yiyecekler listesinde üst sıralarda. Bölgede aynı zamanda zeytinyağlılar, sebzeler ve envai çeşit meyvelerin tüketimi de hem çok hem de sağlıklı bulunuyor.
 
Biz peyniri kahvaltıda yiyoruz ama onlar? Karadağ’da peynir tüketimi çok yaygın demiştik. Ancak bizdeki kültürün aksine sadece kahvaltıda değil bölgede peynir tüketimi adeta bir ana yemek kıvamında. Karadağ’da farklı tatlarda ve lezzetlerde çokça fazla peynir çeşidi yer alıyor. En popüler yemek ise Rastan olarak tanımlanıyor. Diğer bir meşhur yemeği ise Kaçamak! Evet, yanlış okumadınız. Karadağ’ın en popüler yemeklerinden biri Kaçamak. Bu yemeğin yapımın da ise yerel patates ve peynirin kullanıldığı biliniyor. Karadağ halkının aynı zamanda çocuklarına yemek yapmayı küçük yaşlarda öğretmesi bir gelenek olarak tanımlanıyor.
 
Gelelim içeceklere… Hepimizin de tahmin edeceği üzere Karadağ halkı şarabı fazlasıyla tüketmektedir. Üzümden yaptıkları yerel içkileri Rakija hayranı da oldukça fazla.
  
KARADAĞ MONTENEGRO SAHİLLERİ EN GÜZEL KOYLAR ARASINDA YER ALIYOR
 
Karadağ sahilleri en güzel koylara ev sahipliği yapıyor. Günde binlerce yerli ve yabancı misafirine ev sahipliği yapan bölge turizm nedeniyle yılda yaklaşık 2 milyon turist çekiyor. En özel bölgelerinden bir tanesi de tabi ki hepimizin ilk aklına gelenlerden; Montenegro, Kotor, Budva ve Tivat gibi bölgeler olmaktadır. Eski şehirleri, dar sokakları, harika yemekleri, gece ve gündüz çeşitli aktivite ve eğlenceleri ile Karadağ Montenegro’da hiç sıkılmayacaksınız.
 
Karadağ’ın mimarisinden söz etmemiş olursak ayıp ederiz. Büyük bir tarihsel geçmişe ev sahipliği yapan Karadağ topraklarında milli parklar mutlaka görülmesi gereken destinasyonlardan biri. Konaklama tesisleri, güzel, çarpıcı ve etkileyici mimarisi ile bölgeye hayran kalacaksınız.
 
MİLYONLARCA ZİYARETÇİSİ VAR VE OLMAYA DA DEVAM EDİYOR
 
Karadağ yılda yaklaşık 2 milyon turistin ziyaret ettiği en önemli destinasyonlardan biri. Özellikle Karadağ Montenegro geçen sene turizmden yılda 1 milyar Euro gelir elde etmiş. Karadağ’ı en çok ziyaret eden ülkeler arasında kuşkusuz ülkemiz ilk 10 sıralamasında üst sıralarda. Son rakamlara göre ise ortalamaya bakıldığında Karadağ’dan Türkiye’ye 2021 yılında yaklaşık 20 bin turistin geldiği biliniyor. 

 KARADAĞ’A VİZESİZ GİDEBİLİRSİNİZ…
 
Her yıl milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapan Karadağ’a vizesiz ve çok kolay gidebileceğinizi biliyor muydunuz? Özellikle bölgeye ilk kez gidecek olan misafirlerimiz “Karadağ vize istiyor mu? Türkiye’den Karadağ’a seyahat için vize almak gerekiyor mu?” sorularının cevapları hakkında araştırma yapıyor. Balkanların en güzel ve şirin ülkelerinden biri olan Karadağ ise vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor. Muhteşem doğasıyla dikkat çeken ülke Türk vatandaşları için 90 günü aşmayan seyahatlerde vize aramamaktadır. Geçerli olan pasaport ile iki ülke arasında seyahat edilebilmektedir. Yani Türkiye ile Karadağ arasında imzalanan ikili protokol kapsamında iki ülkenin de vatandaşları 90 günü aşmayacak şekildeki seyahatlerine vizesiz gidiş dönüş yapabilmektedir.
 
BİRİ HER BÜTÇEYE UYGUN MU DEDİ?
 
Hem ekonomik olarak sizi zorlamasın hem de lüks bir tatil yapıp konforunuzdan ödün vermek istemiyorsanız Karadağ Montenegro tatili tam size göre. Uygun fiyatlı ve avantajlı taksit imkanlarına Malitur güvencesi sayesinde ulaşabilirsiniz. Karadağ Montenegro turları için satış ofislerimiz ile 7/24 dilediğiniz saatte görüşebilir, detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. İptal iade güvence paketi sayesinde tatilinizi çeşitli sebeplerden dolayı iptal ya da iade edebilirsiniz. Rezervasyon sorgulama yapabileceğiniz gibi dilerseniz bizler de sizleri arayabiliriz.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow