MAVİ CENNETİ MERAK EDİYOR MUSUNUZ? İŞTE ÖLÜDENİZ’İN EŞŞİZ GÜZELLİKLERİ…

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir mahalle olan Ölüdeniz, Türkiye’nin cenneti olarak kabul ediliyor. Hemen hemen herkesin de bildiği Ölüdeniz kumsalının güzelliği aslında tescilli. 2006 yılında yüzde 82 oy oranıyla Fethiye Ölüdeniz en güzel kumsal olarak seçilmiştir. Belde, turizm olarak oldukça gelişmiş olup yılda binlerce yerli ve yabancı ziyaretçisini ağırlamaktadır. Coğrafi olarak Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Ölüdeniz ılıman Akdeniz iklimine sahiptir.

MAVİ CENNETİ MERAK EDİYOR MUSUNUZ? İŞTE ÖLÜDENİZ’İN EŞŞİZ GÜZELLİKLERİ…

Mavi cennet Ölüdeniz Likyalılarda ışık ve güneş diyarı, Orta Çağ’da ise Uzak Diyar olarak tanınır. En bilinen özelliklerinden biri de lagün oluşumlarından biri olmasıdır. Adı gibi durgun ve tertemiz bir suya sahiptir. Berrak oluşu ve adeta çarşaf gibi dalgasız ve dümdüz oluşu nedeniyle durgun bir göl niteliği taşır.

MAVİ CENNET ÖLÜDENİZ’E ULAŞIM ÇOK KOLAY, KONAKLAMA ÇOK RAHAT

Fethiye Ölüdeniz’e ulaşım dilediğiniz her noktadan oldukça kolaydır. Hem deni hem havayolu hem de karayolu ile beldeye kolayca gidebilirsiniz. İzmir, Ankara, Antalya, İstanbul gibi merkez ilçelerden Fethiye’ye düzenli olarak otobüs seferleri yapılmaktadır.
 
Ölüdeniz’de pek çok lüks oteller, pansiyonlar bulunurken aynı zamanda doğayla iç içe olmak isteyenler belirlenen güvenli yerlerde kamp yapabilirler. Sadece tatil değil aynı zamanda pek çok aktiviteyi gerçekleştireceğiniz deniz sporları da Ölüdeniz’de yapılmaktadır. Bunların yanı sıra bölgede safari, dağcılık, rafting, yürüyüş ve yamaç paraşütü de en bilinen eğlenceli aktiviteler arasında yer almaktadır.
 
Ölüdeniz’in kendisi dışında çevresinde de görülmeye değer pek çok bölge bulunuyor. Bunlardan biri de hepimizin bildiği Kelebekler Vadisi oluyor. Vadiye Ölüdeniz’deki sahilden kalkan teknelerle ulaşım sağlanırken etrafındaki kayalıkları, ağaçları, yaprakları kısacası muhteşem doğasını izleyerek huzurlu bir yolculuk yapabilirsiniz.

AZ KİŞİNİN BİLDİĞİ ÖLÜDENİZ’İN SIR GİBİ HİKAYESİ…
 
Eski çağlardan gelen hikayeler hepimizin ilgisini çekmiştir. Bunlar arasında Ölüdeniz’in sır gibi saklanan ilginç hikayesi de yer alıyor. Rivayete göre; bir gün yaşlı bir kaptanın genç ve yakışıklı oğlu su almak için koya çıktığında güzeller güzeli Belcekız’ı görür; görür görmez de vurulur. Kızın da duyguları aynıdır ancak delikanlı suyu alıp geri dönmek zorundadır. Gemi uzaklaşıp gider. Belcekız hep kıyıyı, sevgilisini bekler. Delikanlı da buralardan her geçtiğinde su almaya gelip sevgilisini görür ve hasret giderir.

Bir gün gemi buralardan geçerken bir fırtına patlar. Genç delikanlı, babasına burada korunaklı, havuz gibi bir koy olduğunu söyler; babası ise bu esnasında oğlunun gönül macerasını bildiği için oğlunun sevgilisini görmek uğruna gemiyi parçalamayı göze aldığını sanır. Bu durum nedeniyle baba oğul arasında kavga çıkar. Gemi tam kayalıklara çarpacakken kaptan bir kürek darbesiyle oğlunu denize atar ve dümene yapışır ki durumu görür. Deniz dönerek çarşaf gibi bir koya girmektedir. Babasının yarattığı durum sonrası genç delikanlı oracıkta can verir. Durumu gören Belcekız da kayaların üzerinde sevdiğini beklerken kendini kayalardan atıp ölür. İşte o günden beri Belcekız ile sevdiğinin öldüğü yere Ölüdeniz denir…

ÖLÜDENİZ’DE BUNLARI YAPMALARA DOYAMAYACAKSINIZ…
 
Belcekız Mevkii’nde ve Babadağ eteğinde bulunan Ölüdeniz tamamıyla yaz turizmi sevenlere hitap ediyor. Tekne ile masmavi sulara açılıp denizin ve rüzgarın keyfini çıkarabilirsiniz. Meşhur Kelebekler Vadisi ile rotanızın ilk kısmını oluşturabilir, eğer mevsiminde gidersiniz yüzlerce kelebeği görebilirsiniz. Eşi benzeri olmayan güzelliğine doyamayacağınız Ölüdeniz’in muhteşem koyları yıllardır binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Gemiler Adası, Soğuksu Koyu, Camel Beach, Akvaryum Koyu gibi ünlü koylara gidebilir, maceraperest ruhunuzu geliştirebilirsiniz.

 
Fethiye Ölüdeniz’de aynı zamanda CMAS, SSI, PADI sertifikalı, uluslararası konseptlerde lisanslara sahip eğitmenler tarafından verilecek bilgi sonrası dalı yapabilir, Akdeniz’in derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Maceraya daha fazla doymak isterseniz Babadağ’a çıkarak yamaç paraşütü de yapabilirsiniz.
 
ÖLÜDENİZ’DE BUNLARI YİYİN, BUNLARI İÇİN!
 
Bir sahil kasabasının en meşhur yiyeceği tabi ki deniz mahsulleridir. Sayısız balık restoranı ve deniz mahsulleri işletmeleri sayesinde çeşit çeşit balık türlerini tadabilirsiniz. Aynı zamanda lezzetli mezeleri, ara sıcakları ile öğünlerinizi zenginleştirebilirsiniz. Ölüdeniz’in en meşhur ve tadılmadan dönülmemesi gereken yemeği ise et kapama, arabaşı, leğen böreği, bulgurlu domates aşı gibi tatlar oluyor.
 
BUNLARI YAPMADAN SAKIN DÖNMEYİN…
 
- Ölüdeniz Kum Burnu’nun temiz ve sığ denizine girin.
- Kelebekler Vadisi’ndeki şelaleyi gezin ve sayısız kelebeği görüp size eşlik etmesine izin verin.
- Babadağ’da yamaç paraşütü yapın.
- Likya Yolu’nda hiking yapmayı deneyin.
- Saklıkent Kanyonu’nda rafting turu yapın.
- Jeep Safari ile aksiyon dolu dakikaların tadını çıkarın.
- Tekne turlarına katılıp bütün koyları gezin ve yüzün.
- Profesyoneller eşliğinde bir tüplü dalışa katılarak bölgenin su altı güzelliklerini keşfedin.
 
ÖLÜDENİZ KONAKLAMA ALTERNATİFLERİ
 
Fethiye Ölüdeniz, konaklama alternatiflerini yerli ve yabancı turistlerin beğenisine her yıl yenilenerek açıyor. Villa ya da apart kiralayabilir, otel ya da pansiyonlarda kalabilir ya da kamp alanlarında güvenilir ve korunaklı bir kamp yapabilirsiniz.
 
Malitur ile Fethiye Ölüdeniz’de kalmak artık sandığınızdan daha kolay. Yüzde 30’a varan indirimler ve 12 aya varan taksit imkanlarıyla Ölüdeniz’i görmek artık hayal değil. İptal iade güvence paketiyle satın aldığınız tatilinizi güvenli bir şekilde iade ya da iptal edebilirsiniz. 7/24 çağrı merkezi ile dilediğiniz rotasyonun bilgisine ulaşabilirsiniz. İletişim numaralarından Malitur yetkili danışanlarına ulaşabilir, rezervasyon sorgulama yapabilirsiniz….

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow