BU TAVSİYELERE KULAK VERİN! RÜYALAR ŞEHRİ PARİS PLANINIZ VARSA BU FIRSATLARI KAÇIRMAYIN…

Eğer yurtdışı tatil planınız varsa akıllara gelen ilk destinasyonlardan biri genellikle Fransa Paris olmaktadır. Acele etmeden, rahatça ve bir turist gibi gezmek isterseniz Fransa’nın birçok noktası sizleri bekliyor olacak. İlk olarak Seine Nehri mükemmel bir adres olacaktır. Her sene yaklaşık 30 milyondan fazla turisti ağırlayan bölge güzel anılar biriktirmek ve binlerce fotoğraf çekmek için oldukça uygun. Tabi ki Paris sadece bunlarla da sınırlı değil. Binlerce lezzetin tadının damağınızda kalacağı restoranlar, birbirinden güzel içecekler, tarih kokan yapılar ve daha nicesi için detaylar yazımızda…

BU TAVSİYELERE KULAK VERİN! RÜYALAR ŞEHRİ PARİS PLANINIZ VARSA BU FIRSATLARI KAÇIRMAYIN…

EIFFEL TOWER – EYFEL KULESİ

Paris denilince akıllara gelen ilk yer tabi ki Eyfel Kulesi oluyor. Eiffel Tower, Paris’in simgesi haline gelmiş olup demir kuledir ve her yıl yaklaşık 6 milyon turist tarafından ziyaret edilir. 1889 Fransız Devrimi’nin 100.yılı anısında düzenlenen 1889 Paris III. Evrensel Sergisi için Gustave Eiffel tarafından inşa edilmiştir. Kulenin yapımında 7 bin 800 ton demir ve 18 bin ton çeliğin kullanıldığı bilinmektedir. Eyfel Kulesi’nin inşası 2 yıl 2 ay boyanması ise yaklaşık 4 yıl sürmüştür. Kulenin günümüze kadar yıkılmadan ayakta kalması da turistlerin ilgisini çeken bir başka konudur.

EYFEL KULESİ’NİN İLGİNÇ HİKAYESİ


 
Eyfel Kulesi’nde gerçekleşen bir olay tarihi kayıtlara geçmiştir. Parisli bir terzinin kendi üretimi olan pelerin ile buradan atlayıp ölmesi herkes için bir şok etkisi yaratmıştır. Bu olayın dışında; kuleden atlayan paraşütçüler, kuleye tırmanan dağcılar da olmuştur.
 
Eyfel Kulesi, 3 farklı bölümden oluşur. Kulenin bölümlerine asansör ya da yürüyerek çıkılabilmektedir. İlk bölümde kulenin tanıtımının yapıldığı bir müze yer alırken ikinci bölümde ise Le Jules Verne Restaurant yer alır; son bölümde ise seyir terası bulunmaktadır.
 
LOUVRE MÜZESİ

Eiffel Tower sonrası Paris’in diğer sembollerinden biri de Louvre Müzesi’dir. Louvre Müzesi dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Müze bünyesinde Mona Lisa, Venus de Milo gibi ünlü sanat eserleri yer alırken aynı zamanda Vermeer, Caravaggio, Rembrandt gibi ünlü sanatçıların eserleri bulunmaktadır. Louvre Müzesi bahçesinde 21 metre yüksekliğinde bir cam piramit görünümüne sahip anıt bulunmaktadır. Müzede 3 adet kanat bulunur. Sully Kanadı, Richelieu Kanadı ve Denon Kanadı’dır. Kanatların her katı numaralandırılmış alanlarla çevrili olup bölünmüştür ve katların planları renk kodlarıyla gösterilmiştir.

ZAFER TAKI – ARC DE TRIOMPHE
 
İmparator Napolyon tarafından 1806 yılında dikilen Zafer Takı, Paris’e gelip de hem burayı görmek hem de fotoğraflar çekmek için oldukça güzel bir yapıdır. Paris’in en ünlü anıtı olan Zafer Takı, 50 metre uzunluğuna sahiptir. Zafer Takı’nın en üst katına çıkılarak Paris manzarası seyredilebilmektedir.
 
SEN NEHRİ – LA SEINE

Sen Nehri, 776 km uzunluğunda olup dünyanın en çok bilinen ve tanınan nehirlerinden biridir. Fransa ve Paris’i tekne ile dolaşmak için büyük fırsat sunan Sen Nehri, şehri ikiye bölmüştür. Fransa’nın en uzun ikinci nehri olma özelliğine sahip olmasının dışında ülkenin önemli su yollarından da biridir. Sen Nehri’nin üzerinde 37 adet köprü yer almaktadır. Nehrin kıyısı boyunca kafeler, restoranlar, yürüyüş parkurları, banklar yer almakta olup günde yüzlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

VERSAY SARAYI – CHATEAU DE VERSAILLES

Versay Kasabası’nda bulunan Versay Sarayı kendine has özellikleriyle biliniyor. Fransız Devrimi öncesi yapımında tuvalet ve banyoya yer verilmemesi sarayın en ilginç özellikleri arasında yer alıyor. Kasaba zengin banliyösü ve belediyesiyle tanınır. Saray da bu kasabada bulunmakta olup Napolyon yazları vakitlerinin çoğunu burada geçirmiştir. Versay Sarayı; Pazartesi hariç her gün ziyaret edilebilmekte olup 1 Ocak, 1 Mayıs, 15 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde kapalıdır. Ayrıca saray Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarının ilk Pazar günü de ücretsiz olarak gezilebilmektedir.
 
NOTRE DAME KATEDRALİ – NOTRE DAME DE PARİS

Notre Dame Katedrali, Paris’in en sık ziyaret edilen mekanlarından biridir. Her sene yaklaşık 10 milyon ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Katedral, bugünkü yapıdan önce bir Romanesk kilisesi olup esas ününe kavuşturan eser ise Victor Hugo’nun Notre Dame Kamburu’dur. Notre Dame Katedrali, 2019 yılının Nisan ayında büyük bir yangın geçirdiği için ziyarete kapalıdır çünkü çıkan yangın nedeniyle katedralin ana kulesi ve bütün çatısı çökmüştür. Notre Dame Katedrali, Fransa’nın en önemli dini yapısı olup burası şehrin merkezi olarak kabul edilmektedir.

ORSAY MÜZESİ – MUSEE D’ORSAY

Paris’in en önemli müzelerinden biri Orsay Müzesi’dir. Müze başlarda Paris Evrensel Sergisi için tren istasyonu olarak yapılmış olup son hali ile müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1848-1914 yılları arasındaki Avrupa tablolarını, heykellerini ve fotoğraflarını müzede görmek mümkün olup şehrin en önemli müzeleri arasında yer alır.
 
DISNEYLAND PARİS

İlk olarak Walt Disney tarafından ABD’de California, Anaheim’de 17 Temmuz 1955 yılında kurulan Disneyland, tamamen eğlence temalı bir parktır. Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında ikincisi Disneyland Paris’tir. İki tema park, birçok otel, bir alışveriş merkezi, restoran, eğlence merkezi ve bir de golf kursundan oluşan büyük bir kompleks olan Disneyland Paris, yılda binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Aynı zamanda Disney karakterleriyle Disney stüdyolarını da yakından inceleme fırsatı burada bulunmaktadır.

ŞANZELİZE CADDESİ – CHAMPS-ELYSEES

Paris’in en ünlü rotasyonlarından biri Şanzelize Caddesi’dir. Cadde yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda olup bir ucunda Zafer Takı bulunurken diğer ucunda şehrin ünlü meydanı Concorde yer alır. Şanzelize Caddesi’nin en dikkat çekici özelliklerinden biri sokak lambalarıdır. Turistlerin yoğun ilgisinin bulunduğu cadde özellikle fotoğraf çekimi için oldukça uygundur. Estetik bir görünüme sahip olmasından ötürü gece ve gündüz farklı ambianslar taşımaktadır. Şanzelize Caddesi 1838 yılında Fransız mimar Jacques Hittorff tarafından tasarlanmıştır. Cadde üzerinde birbirinden ünlü mağazalar, sinemalar, turistik dükkanlar, restoranlar ve kafeler yer alırken aynı zamanda etkinlikler de burada kutlanmaktadır. Metroya yakınlığı ile de bilinmesinden ötürü sıkça tercih edilmektedir.

Sizler de dünyaca ünlü destinasyon Paris’i yakından görmek, lezzetlerinden tatmak, mimariyi ve insanlarını yakından tanımak istiyorsanız Malitur güvencesi ile Fransa Paris turlarına katılabilir, dilediğinizce gezip eğlenebilirsiniz. Malitur’un iptal ve iade güvence paketiyle işlemlerinizi kolayca halledebilir, MaliVize ile vize işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bunların yanı sıra satış ofislerimizden destek alabilir, rezervasyon sorgulama yapabilirsiniz.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow