UNESCO ARAŞTIRMASINA GÖRE EN ÇOK GÖRÜLMEK İSTENEN ÜLKE KÜBA’YMIŞ! İŞTE KÜBA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Karayipler’de bir ada ülkesi olan Küba Cumhuriyeti, derisinin renginden dolayı ırkçılık yapılmayan tek ülke olarak tanınır. UNESCO araştırmasına göre; dünyada en çok görülmek istenen ülke olarak bilinirken Küba nüfusunu İspanyol göçmenler, Afro Kübalılar, Çinliler ve Avrupa-Afrika karışımı oluşturmaktadır. Küba’da iki farklı para birimi kullanılır. Birincisi turistler için uygulanan convertible peso yani CUC, ikincisi ise yerel halk tarafından kullanılan peso yanı CUP olarak adlandırılır. Küba’da dikkat edilmesi gereken bir husus ise ABD bankalarının kartlarının ülke içinde kullanılmayışıdır. Küba’da banka bulunmamaktadır.

UNESCO ARAŞTIRMASINA GÖRE EN ÇOK GÖRÜLMEK İSTENEN ÜLKE KÜBA’YMIŞ! İŞTE KÜBA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

KÜBA HAKKINDA GENEL KAPSAMLI BİLGİLER
 
14 bölge ve 1 belediyeden oluşan Küba’nın en büyük şehri ve başkenti Havana’dır. İkinci büyük şehri ise Santiago de Cuba’dır. Santa Clara, Santo Domingo, Havana, Varadero gibi pek çok önemli şehri yer alır. Ülke konum olarak Meksika Körfezi’nin girişinde bulunurken aynı zamanda Yengeç Dönencesi’nin hemen başında yer almaktadır. Kuzeyinde Birleşik Devletler, batısında Meksika, Bahamalar, güneyinde Cayman Adaları ve Jamaika, güneydoğusunda ise Haiti yer alır.
 
KÜBA’YA ULAŞIM NASILDIR?

Türkiye’den Küba’ya ulaşım oldukça basittir. Ülkemizden direkt uçuşlar mevcut olup aynı zamanda Avrupa, Amerika ya da Kanada üzerinden de aktarma yapılarak Küba’ya ulaşılabilir. Uçuş süresi ortalama 15 saat olmaktadır. İstanbul kalkışlı Madrid aktarmalı uçuşlar da yer alırken öte yandan Paris’ten de aktarmalı olacak şekilde Havana’ya uçuş seferleri mevcuttur.

HANGİ MEVSİMDE KÜBA’YA GİDİLİR?

Küba, fazlasıyla turistik bir destinasyondur. Yılın belirli dönemlerinde binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle bu dönemler arasında Noel dönemleri, Temmuz ve Ağustos ayları, turistlerin en yoğun olarak ziyaret ettiği dönemler olarak bilinir. Havanın çok soğuk olmadığı ve fırtınaların daha az olduğu Ocak ve Mayıs ayları arası da Küba’yı ziyaret etmek için uygundur. Özellikle 1 Mayıs kutlamalarının büyük bir şenlik halinde geçtiği Küba, bu tarihte birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır.
 
BİRAZ DA KÜBA KÜLTÜRÜ…

Küba kültürü denilince ilk olarak akıllara sıcakkanlı, misafirperver ve sempatik insanları gelmektedir. Kübalıların kökleri İspanya ve Afrika’ya dayanmakta olup dans, müzik ve eğlence Küba kültüründe büyük önem kapsamaktadır. Her yerde ve her alanda canlı müzik grupları bulunurken özellikle de ülkenin hem başkenti hem de en çok turist çeken bölgesi Havana’da gece hayatı çok hareketlidir. Genellikle kendi evlerinin kapılarının önünde ya da pencerelerde oturan Kübalılar için diğer önemli şey de kahve kültürüdür. Tüm öğünlerinin ardından kahve içerler ve de misafirlerine de ikram ederler.

KÜBA LEZZETLERİ NASIL?

Küba mutfağında en bilinen lezzet; ızgarada pişmiş ettir. Aynı zamanda kızarmış muz, siyah fasulyeli pilav, lahana, haşlanmış patates, avokado gibi yiyecekler de sıkça tüketilir. En önemli besin kaynağı pirinçtir. Küba’nın meşhur içeceklerinden olan Mojito ise her yemeğe eşlik etmektedir. Küba mutfağının en bilinen yemeği ise siyah barbunyalı beyaz pirinç pilavı olan Congri adındaki yemektir. Congri; yöresel malzemelerle yapıldığından ötürü milli yemek olarak adlandırılır.

KÜBA’DAN SEVDİKLERİNİZE NELER ALABİLİRSİNİZ?

Küba hediyelik eşyalar arasında en bilinenler puro, rom ve kahvedir. Bunların dışında Karayipler’e özel takılar, antika eşyalar, parfümler ve saatler de yer almaktadır. Hediyelik eşya satan dükkanlar genel olarak Pazar günleri saat 10.00 ile 13.00 arası, diğer günlerde ise 10.00 ile 18.00 arası açıktır. Bazar Cuba, Taller de Ceramica Artistica, Casa Del Habano gibi yerler alışveriş için gayet uygundur.

KÜBA HAVA DURUMU NASIL?

Küba, Karayipler bölgesinde bulunduğu için hava yarı tropik bir iklime sahiptir. Kış dönemleri kısa sürmekle birlikte kuzeyden esen rüzgarla serinletici bir hava hakimdir. Yıllık ortalama sıcaklık 26 derecedir. Kasım ve Nisan ayları kurak geçerken Mayıs ve Ekim ayları ise yağış yaşanır.
 
KÜBA’DA HANGİ DİL KONUŞULUYOR?

Küba’nın resmi dili İspanyolca’dır. Turistik merkezlerde ve otellerde İngilizce de konuşulmaktadır.

KÜBA’YA ULAŞIM MALİTUR’LA ARTIK DAHA KOLAY!
 
Sizler de bu turistik destinasyonu görmek isterseniz Malitur’un avantajlı fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Elegant Küba Turu, Klasik Küba Turu, Süper Promo Küba Turu, Hola Küba Turu gibi tur fırsatları sayesinde 12 aya varan taksit imkanlarından yararlanabilir, dilediğiniz vakitte dilediğiniz şekilde Küba’ya Malitur ile ulaşabilirsiniz.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow